Jak „doktor google” decyduje o zażywaniu leków?

Z badań wynika, że co dziesiąty polski pacjent wyrzuca receptę do kosza, jak tylko wyjdzie z gabinetu lekarskiego. ? Można się zastanawiać, po co w takim razie taka wizyta. Najprawdopodobniej jest to kwestia zasięgnięcia opinii innych lekarzy, a często ? niestety, weryfikacja opinii zasięgniętej u ?doktora googla? albo z reklamy ? mówił dr Wojciech Łuszczyna, rzecznik Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, podczas konferencji ?Sztuka stosowania leków?, organizowanej przez URPL (Warszawa, 7 lipca br.).

Jak przypomniał dr Łuszczyna, internet i reklama zaczynają dominować jako źródła informacji o leku.

? Internet jest coraz bardziej agresywny, coraz liczniejsze portale subiektywnie informują o lekach i są elementem czarnego PR firm farmaceutycznych, które w ten sposób mogą dyskwalifikować produkty innych firm ? dodał rzecznik URPL.

Dr Jarosław Woroń z Zakładu Farmakologii Klinicznej Katedry Farmakologii CM UJ przytoczył kolejne dane: ponad 30 proc. pacjentów nie stosuje się do zaleceń lekarskich, 14 proc. częściowo zmienia dawki leków, podobny procent pacjentów okresowo lub często pomija dawki leków, 6 proc. zażywa leki tylko podczas objawów choroby.

? Należy przekonać pacjenta, że zażywanie leków zgodnie z zaleceniami, o odpowiedniej porze dnia, w odpowiednim odstępie od posiłku, ma istotne znaczenie dla powodzenia terapii ? dodał dr Woroń.

W pacjencie pozostaje jednak nieodparta chęć do modyfikacji farmakoterapii i zmiany podyktowanych przez lekarza zaleceń.

46 proc. pacjentów zaprzestaje terapii z powodu poprawy samopoczucia. Można to łatwo zaobserwować w przypadku stosowania antybiotyków. Pacjent potrafi odstawić lek nawet po jednym dniu stosowania terapii, jeśli tylko poczuł się lepiej. Tymczasem taka niedoleczona choroba jest często początkiem narastania odporności na antybiotyki.

Druga grupa (42 proc.) to pacjenci, którzy modyfikują dawkowanie w zależności od samopoczucia. Jedna trzecia pacjentów zaprzestaje terapii ze względu na występowanie działań niepożądanych. Najczęściej pacjenci odstawiają leki po wystąpieniu działań niepożądanych ze strony układu pokarmowego, objawów skórnych oraz ? o czym mało się mówi ? zaburzeń seksualnych. Dużo łatwiej jest zaprzestać zażywania leku niż porozmawiać o wstydliwym dla pacjenta problemie z lekarzem.

Luiza Jakubiak/Rynek Zdrowia, www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>