Jak zapobiega się grypie u małp w Krasnojarsku?

Małpom z Parku Flory i Fauny w Krasonojarsku (Syberia) od początku listopada zaczęto podawać do obiadu najprawdziwsze wino Cahors. Dyrektor tego ogrodu zoologicznego Nikołaj Kułakow wyjaśnił, że porcje wynoszą tylko 10-15 gramów, jednak naczelne po kieliszeczku słodkiego wina są szczęśliwe i wesołe. „Zadowolona jest też obsługa parku, bo prawdopodobieństwo zachorowania ich podopiecznych na przeziębienie czy grypę zostało sprowadzone do minimum” – podkreślił Kułakow.

„Małpy mogą chorować tak jak ludzie na grypę i przeziębienia, jednak przed kontaktami ze zwiedzającymi zwierzęta są chronione przez wielką szybę, zaś pracownicy ogrodu zoologicznego w razie podejrzenia o przeziębienie nie są wpuszczani do pomieszczeń zwierząt” – wyjaśnił dyrektor.

Małpy nie są szczepione, jednak aby nie ryzykować ich zdrowia, obowiązkowe są działania profilaktyczne. Wiosną i jesienią otrzymują one porcje multiwitamin. W razie choroby lekarze weterynarii kurują małpy takimi samymi, jak ludzi, standardowymi przeciwgrypowymi preparatami.

Najnowszym osiągnięciem jest aromoterapia: w celu zniszczenia szkodliwych mikrobów, w pomieszczeniach dla małp rozpyla się olejki eteryczne drzew cedrowych, eukaliptusowych i jodłowych. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>