Jacek Roik leczy muzyką!

Jacek Roik leczy muzyką.


JAK TRZEBA BĘDZIE ROZŁOŻĘ CZERWONY DYWAN.    


Redaktor Naczelny Tygodnika „Extra Galicja” Wiesław Szczupak –  e-mail:   extratarnow@o2.pl  , tel. 0-14, 626- 41- 13, gazety bezpłatnej rozchodzącej się w nakładzie 40 tys. Egzemplarzy w Bochni, Brzesku, Dąbrowie Tarnowskiej, Dębicy i Tarnowie przeprowadził ze mną rozmowę . Oto jej treść, która została zamieszczona  w numerze 7, Tygodnika z dnia 16 lutego 2005 roku……


 


-Bodaj przed 20 laty był pan prekursorem zdrowego odżywiania i zdrowej żywności . Ja osobiście uważałem i uważam nadal, że zdrowa żywność to schabowy, kapusta z grzybami i duże jasne. Pan nadal preferuje kefirki, maślankę. Za to występuje Pan w nowej roli jako orędownik koncertów symfonicznych, opery ….


- Lekarz nie może tylko siedzieć w gabinecie i pisać recepty. Trzeba ciągle coś robić. To nie przypadek, że zajmuję się muzyka. Moim takim przewodnikiem duchowym jest prof.. Julian Aleksandrowicz , światowej sławy hematolog, ekolog, muzyk, bo nawet grał na skrzypcach. On też stosował w leczeniu muzykoterapię. Ja uważam, że współczesny człowiek mocno zabiegany musi się na chwilę zatrzymać i szukać antystresowych działań. Jednym z nich jest słuchanie muzyki poważnej a nie zażywanie relanium.


- Jakie dolegliwości leczy muzyka?


- Można leczyć praktycznie wszystkie schorzenia, bowiem w każdej chorobie jest część fizyczna i psychiczna. Jeśli ja jako lekarz potrafię zadziałać w ten sposób, że mój pacjent się wyciszy, jego mózg będzie  spokojniejszy, wolny od stresów to ja mu pomogę we wszystkich chorobach.


- Czy to oznacza, że zamienił Pan zdrową  żywność na zdrową muzykę?


- Nie. Na zdrowie składa się wiele czynników: zdrowa żywność , muzyka. Te elementy się uzupełniają i przenikają. Ja cchialbym, aby Tarnów był miastem zdrowia. Może to jest  utopia , co robię od 21 lat, ale tak naprawdę uważam, że jest to właściwa droga.


- Jest Pan organizatorem wielu koncertów muzyki poważnej. W najbliższym czasie zobaczymy dzieło na miarę epoki. Coś, czego Tarnów nie widział.


- W tym wykonaniu na pewno nie. Do Tarnowa przyjadą bowiem artyści Krakowskiej Opery Kameralnej. Klasę występu podkreśla na pewno nazwisko kierownika muzycznego , Dyrygenta Opery Krakowskiej Piotra Sułkowskiego, który częściej przebywa w Stanach Zjednoczonych dyrygując tamtejszymi orkiestrami, niż w Polsce.


- Myśli Pan, że będzie zainteresowanie w Tarnowie?


- Udowodnię, że będzie pełna sala, chociaż na dzień dzisiejszy sprzedaliśmy dopiero połowę biletów. Zainteresowanie wzrasta z każdą nieomal minuta. W rozprowadzaniu pomagają mi Moi Pacjenci i Wolontariusze. Ja sam zachęcam wszystkich, wykorzystując różne sposoby. Jak będzie trzeba przed halą widowiskową rozłożę, czerwony dywan i postawię  cadillaca, jak w Hollywood.


- Trzeba powiedzieć o najważniejszym, zarobione pieniądze chcecie przekazać na Tarnowskie Hospicjum Domowe, działające w Parafii księży Misjonarzy. Niezmordowanie prowadzi je ksiądz Proboszcz Jerzy Berdychowski.


- Koncert nie doszedłby do skutku, gdyby nie sponsorzy.


- Gdyby nie gest Senatora RP Józefa Sztorca, który dał pieniądze, nie doszłoby do cyklu koncertów organizowanych przez „CenterMed” w tamtym roku. Ja już chciałem się wycofać z tego, bo musiałbym przestać leczyć. Gdy jednak zatelefonował do mnie Pan Dyrygent Piotr Sulkowski i pożalił się, że etatowi działacze kultury nie chcą ich przyjąć z tak piekna muzyka , to ja jak ten Nikifor impresariatu , wbrew wszystkim postanowiłem udowodnić, że popełniają straszny błąd. Wziąłem sprawy w swoje ręce i wszystko wskazuje, że się uda.


- Jednak złapał Pan bakcyla?


- Chciałem, aby Tarnów zakochał się w muzyce poważnej, a szczególnie młodzież. Jak byłem w  Paryżu , to tam Japończycy niemowlaki w nosidełkach na plecach przynoszą do opery Bastylia , gdzie jest 2800 miejsc. Dlaczego my tego w Tarnowie nie możemy zrobić?


-Czy jednak się uda?


Myślę, że zakończy to się sukcesem i już zapraszam na następne koncerty. 21 marca wysłuchamy przepięknego oratorium Stabat Mater , gdzie jest jeszcze wspanialsza muzyka, akurat na wielki post.


 


 


 

Jedna myśl nt. „Jacek Roik leczy muzyką!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>