IŻŻ organizuje w Polsce sieć dietetycznych punktów konsultacyjnych.

W związku z rosnącą epidemią otyłości w Polsce Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie organizuje dla osób chętnych bezpłatne 12-tygodniowe programy redukcji masy ciała oraz sieć dietetycznych punktów konsultacyjnych. „Jak wynika z przeprowadzonych w Polsce badań epidemiologicznych, już co drugi Polak ma nadwagę, a co piąty jest otyły. Problem ten z roku na rok staje się coraz bardziej poważny, z tego powodu tak istotne jest wczesne diagnozowanie tych schorzeń, nawet jeśli pacjent zgłosił się do lekarza po poradę w związku z inną dolegliwością” – mówi dr Wioleta Respondek z Instytutu Żywności i Żywienia.

Otyłość nie stanowi jedynie problemu natury estetycznej. Badania wskazują, że osoby, które na nią cierpią, mają znacznie podwyższone ryzyko chorób układu krążenia, cukrzycy i innych zaburzeń metabolicznych, a także wielu nowotworów złośliwych.

W ramach walki z epidemią otyłości specjaliści z IŻŻ podjęli się organizacji bezpłatnych 12-tygodniowych programów redukcji masy ciała i dietetycznych punktów konsultacyjnych w placówkach służby zdrowia w całym kraju.

Nabór szpitali i przychodni, które są zainteresowane realizacją programu odchudzającego jest prowadzony m.in. za pośrednictwem strony internetowej projektu pt. „Zachowaj równowagę” (http://www.zachowajrownowage.pl/artykul/ogloszenie-dla-placowek-sluzby-zdrowia). Mogą się do niego zgłaszać się placówki medyczne mające podpisane umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia i posiadające niezbędne zaplecze do przeprowadzenia próby wysiłkowej z oceną kardiologa, zajęć z psychologiem i zajęć sportowych.

W ramach akcji, która potrwa do końca 2015 r., eksperci planują zorganizowanie 32 edycji bezpłatnych 12-tygodniowych programów redukcji masy ciała. Przewidują, że udział w nich będzie mogło wziąć ok. 1600 osób zmagających się z otyłością lub nadwagą w całym kraju. Zostaną one objęte kompleksową opieką dietetyków, rehabilitantów, psychologów oraz lekarzy.

Pierwsze tego typu programy zostały przeprowadzone w pięciu miastach Polski: Warszawie, Lublinie, Łańcucie, Rzeszowie i Bydgoszczy. W trzecim kwartale 2013 r. będą realizowane w Nowym Sączu i Krakowie, a później w kolejnych miastach w całym kraju.

Placówki, które chciałby stworzyć zaś dietetyczne punkty konsultacyjne mogą przesyłać zgłoszenia na adres e-mail: jarosz.zaklad@izz.waw.pl. W punktach tych pacjenci będą mogli korzystać z bezpłatnych porad żywieniowych, udzielanych przez wykwalifikowanych dietetyków wyłonionych w drodze konkursu przez Polskie Towarzystwo Dietetyki. Otrzymają też materiały edukacyjne, które mają im pomóc we wprowadzaniu w życie zasad zdrowego żywienia i aktywności fizycznej. Docelowo w ramach projektu w całej Polsce ma powstać ponad 100 dietetycznych punktów konsultacyjnych.

Działania te są częścią większego projektu pt. „Zachowaj równowagę”, który jest realizowany przez IŻŻ w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy (SPPW) i współfinansowany przez Ministerstwo Zdrowia. Ma on na celu zapobieganie nadwadze i otyłości oraz związanych z nimi powikłaniom zdrowotnym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>