IX Forum Rynku Zdrowia: starsi lekarze boją się informatyzacji.

Środowisko lekarzy jest konserwatywne jeśli chodzi o informatyzację szpitali. Natomiast pielęgniarki są otwarte na zmiany, są nastawione na innowacje – powiedział we wtorek (22 października) Marek Nowak, dyrektor Regionalnego Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu, podczas sesji „Informatyzacja w ochronie zdrowia” na IX Forum Rynku Zdrowia.

Usprawiedliwiając się z krytycznych słów pod adresem lekarzy Nowak dodał, że też jest lekarzem. Podkreślił, że informatyzacja to proces, w którym pojawiają się bariery mentalnościowe, wieloletnie przyzwyczajenia do dokumentowania na papierze.

- W naszym szpitalu od styczna 2010 r. nie mamy papierów. Informatyzowaliśmy szpital od 4 lat (informatyzacja sfinansowana przez UE kosztowała 4,5 mln zł) – powiedział Nowak i dodał, że jeśli ktoś mówi, że zinformatyzuje duży szpital w ciągu roku czy dwóch, to jest w błędzie i nie rozumie, że ten proces wymaga pokonania różnych barier, nie tylko finansowych i technicznych.

W podobnym tonie wypowiedział się Przemysław Biliński, zastępca dyrektora do spraw lecznictwa w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Łodzi. – Opór kolegów lekarzy jest duży, szczególne w wieku 50 plus. Z ich oporem trzeba się zmierzyć. Natomiast pielęgniarki są liderami. W dużych szpitalach potrzeba więcej czasu i równolegle trzeba prowadzić dokumentacje elektroniczną i papierową.

Odnosząc się do wątpliwości, czy 1 sierpnia 2014 r. uda się zinformatyzować ochronę zdrowia w Polsce, stwierdził, że nasz kraj jest kolosalnie opóźniony w informatyzowaniu ochrony zdrowia.

Małgorzata Rusin, kierownik zespołu technologii informatycznych Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego, powiedziała, że wprowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej, jej przesyłania wewnętrznego i zewnętrznego, zależy od sposobu przygotowania placówki medycznej i od stopnia wdrożenia systemów informatycznych oraz stopnia wykorzystania tych systemów przez pracowników.

Dodała, że 95 proc. procesów biznesowych w jej szpitalu jest wspieranych przez pion informatyczny. – Ponadto recepty wystawiane są w systemie elektronicznym, obieg badań laboratoryjnych i diagnostycznych także. Papieru prawie się u nas nie widzi – powiedziała.

RR/ Rynek Zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>