IV edycja kampanii społecznej „Policzmy się” z rakiem.

Poznańska Fundacja Ludzie dla Ludzi po raz czwarty organizuje ogólnopolską akcję „Policzmy się”. Jej celem jest wskazanie osób, które wygrały walkę z rakiem lub nadal ją toczą i opisały to w internecie. W ten sposób organizatorzy chcą pokazać, że raka można pokonać. Akcja liczenia rozpocznie się w czwartek, 9 maja i potrwa tydzień. Każda osoba, która jest w trakcie walki z chorobą albo już ją pokonała, może wejść na stronę internetową http://policzmysie.pl i o tym napisać. Poprzez „policzenie” tych osób, organizatorzy chcą pokazać, że nowotwór to nie wyrok.

„Zależy nam na tym, żeby jak najwięcej osób zainteresowanych tym problemem zobaczyło, że można wygrać z rakiem, ale trzeba podjąć z nim walkę. Chodzi o wsparcie dla tych, którzy mają wątpliwości, czy leczenie ma sens” – powiedział prezes Fundacji Ludzie dla Ludzi dr Dariusz Godlewski.

„Do tej pory ta choroba była demonizowana. Uważa się, że rak to wyrok, cierpienie i ból. Chcemy pokazać osoby, które przeszły przez tę chorobę, żyją i funkcjonują normalnie” – dodał.

Organizatorzy akcji uruchomili na swój stronie lokalizator, na którym można znaleźć osoby, które mogą chorych wspomóc w zwalczaniu problemów związanych z choroba nowotworową. „Myślę, że na tej podstawie powstanie w przyszłości portal społecznościowy dla chorych i wspierających chorych – widać, że jest taka potrzeba wśród piszących na naszym forum” – powiedział Godlewski.

W tym roku partnerem kampanii została spółka Ekstraklasa S.A. Podczas najbliższej kolejki ligowej przed każdym stadionem, z wyłączeniem Białegostoku, gdzie ze wzglądu na przebudowę stadionu nie ma możliwości technicznych, każda kobieta po okazaniu biletu będzie miała możliwość bezpłatnego zbadania się w mammobusie.

Ponadto piłkarzy na boisko wyprowadzać będą dzieci ubrane w koszulki z logo akcji.

Przygotowany zostanie również spot z udziałem piłkarzy, który będzie pokazywany przy okazji transmisji meczów ligowych. „Zdecydowaliśmy się na ten ruch, ponieważ to duża rzesza odbiorców i atrakcyjna forma przekazu” – wyjaśnił dr Godlewski.

Akcje wspierają też znane osoby – są wśród nich aktorzy: Jerzy Stuhr, Wiktor Zborowski, Weronika Książkiewicz, Maria Niklińska, Maciej Musiał; dziennikarze: Patricia Kazadi, Agnieszka Szulim; sportowcy: Mariusz Czerkawski, Przemysław Saleta, Monika Pyrek; piosenkarki: Tatiana Okupnik, Maryla Rodowicz oraz restauratorka Magda Gessler.

Podczas dotychczasowych trzech edycji policzyło się 50 tys. osób. Co roku 140 tys. ludzi dowiaduje się o tym, że ma raka. Chorych w Polsce jest kilkaset tysięcy. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>