Internetowa transmisja operacji przeprowadzonych w Poznaniu.

Dwie operacje leczenia wad słuchu wykonane w Klinice Otolaryngologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu zostały pokazane w czwartek lekarzom na całym świecie, w ramach międzynarodowych naukowo – szkoleniowych transmisji internetowych. Transmisje były częścią 8. Światowego Dnia Mikrochirurgii Usznej; program koordynuje Uniwersytet Medyczny w Utrechcie (Holandia).

Od godziny 9 do 15 pokazano 32 operacje przeprowadzone w 16 ośrodkach medycznych na świecie.

Poznańscy lekarze, dla potrzeb sesji transmitowanej w sieci, przeprowadzili operację wszczepienia do ucha hybrydowego implantu ślimakowego oraz operację z udziałem lasera leczącą otosklerozę.

„Obie operacje się udały. Transmisje te pomagają szkolić się lekarzom na całym świecie, zwłaszcza w krajach rozwijających się takich jak Indie, Chiny czy Pakistan. Nasze operacje obserwowało 40 tys. osób, zostaliśmy też pochwaleni za technikę operacji i za bardzo dobrą jakość obrazu” – powiedział PAP szef Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu prof. Witold Szyfter.

Zabiegi transmitowane w internecie przeprowadzały także kliniki w Brazylii, Australii, Kanadzie, Turcji, Hiszpanii, Holandii, Włoszech, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Belgii, Szwajcarii, Austrii.

Każda transmitowana operacja była komentowana na bieżąco przez lekarza wykonującego i omawiana przez naukowców, którzy obserwowali ją w studiu. Lekarze z całego świata zadawali też pytania prowadzącym operacje.

Po zakończeniu wszystkich transmisji odbywa się wideokonferencja z lekarzami prowadzącymi, którzy podsumowują swoją pracę.

Poznańska Klinika od 2009 roku przeprowadziła już 11 Sesji Chirurgii Live. Lekarze współpracują przy realizowaniu transmisji z Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym PCSS.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>