Internet nie zastąpi prawdziwego lekarza.

Chińscy naukowcy udowodnili, że samodzielne stawianie diagnozy wiąże się z przecenianiem ryzyka wystąpienia poważnej choroby. Rezultaty badania opublikowano w „Journal of Consumer Research”.
Ludzie, którzy próbują samodzielnie, jedynie za pomocą internetu, ocenić, co im dolega, są skłonni do wyolbrzymiania prawdopodobieństwa tego, że cierpią na ciężką przypadłość. Dzieje się tak dlatego, że za bardzo skupiają się oni na poszczególnych symptomach, a nie ogólnym obrazie sytuacji.
W przypadku oceny stanu zdrowia drugiej osoby, ludzie stają się bardziej obiektywni i nie przypisują zwykle innym poważnych zaburzeń, trafnie oceniając niskie ryzyko ich wystąpienia.

„W dzisiejszym skomputeryzowanym świecie samodiagnozowanie przy wykorzystaniu Internetu jest bardzo popularne. Taka zabawa w dopasowywanie symptomów może jednakże prowadzić do przecenienia prawdopodobieństwa złapania poważnej choroby, gdyż samodzielni diagności skupiają się na symptomach, ignorując małe szanse na to, że ich objawy są rzeczywiście powiązane z poważnym schorzeniem” – tłumaczą Dengfeng Yan i Jaideep Sengupta z Hong Kong’s University of Science and Technology (Chiny).

Naukowcy przestrzegają, że porywanie się na samodzielną diagnozę może prowadzić do paniki i uznania zwykłej niestrawności za objaw zawału, a sygnałów przeziębienia za symptomy świńskiej grypy.

Radzą, aby wybrać się do lekarza i jemu powierzyć fachową i obiektywną ocenę naszych dolegliwości. (PAP)

PAP/Rynek Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>