Szczepionka przeciw miażdżycy.

Prowadzący do tworzenia się złogów miażdżycowych stan zapalny ścian naczyń krwionośnych ma podłoże autoimmunologiczne, zatem odpowiednia szczepionka mogłaby mu zapobiec – informuje „Journal of Clinical Investigation”.
Naukowcy z La Jolla Institute for Allergy & Immunology w San Diego (USA) odkryli, że za tworzenie się złogów w naczyniach krwionośnych (na przykład naczyniach wieńcowych serca) odpowiada nie tylko cholesterol, ale i limfocyty T typu CD4 – komórki związane z procesem zapalnym w ścianie tętnicy.
Limfocyty te zachowują się tak, jakby już wcześniej miały kontakt z antygenem, który pobudza je do ataku. Najprawdopodobniej chodzi o ludzkie białko, które organizm błędnie rozpoznaje jako obcą, szkodliwą substancję i za pośrednictwem komórek prezentujących antygeny „zleca” limfocytom jego zniszczenie. Limfocyty wytwarzają cytokiny – cząsteczki związane z procesem zapalnym.

„Pamięć immunologiczna” limfocytów może być podstawą do stworzenia skutecznej szczepionki chroniącej przed miażdżycą, a co za tym idzie – chorobami serca. Wystarczyłoby skłonić układ odpornościowy do tolerowania białka, które jest przezeń atakowane. Jednak uzyskanego odpowiedniej szczepionki może potrwać wiele lat. Jeśli powstanie, mogłaby wspomagać działanie leków, takich jak obniżające poziom cholesterolu statyny. (PAP)

PAP/Rynek Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>