Inteligencja zależy od genów, także u szympansów.

Niektóre szympansy są mądrzejsze od innych. Około połowy różnic w ich inteligencji zależy od genów, przekazywanych z pokolenia na pokolenie przez określone jednostki – twierdzą naukowcy w „Current Biology”. Genetyczne różnice między osobnikami mogą być kluczem do zrozumienia zdolności poznawczych u naczelnych i ich ewolucji – dodają autorzy badania. „W przypadku szympansów, podobnie jak u ludzi, geny mają znaczenie w kwestii zdolności poznawczych” – zauważa William Hopkins z Yerkes National Primate Research Center. – Nie znaczy to, że są one jedynym czynnikiem decydującym o zdolnościach poznawczych. Ich roli nie da się jednak zignorować”.

W nowym badaniu nie stwierdzono, by na zdolności umysłowe szympansów wpływała płeć albo historia wychowania. Małpy wychowane przez opiekunów ludzkich wcale nie wypadały w testach lepiej, niż osobniki dorastające przy matkach.

Naukowców od dawna interesuje rola genetyki w sferze inteligencji – przypominają autorzy publikacji. Z wcześniejszych badań wiemy np., że wyniki w testach na inteligencję (IQ) w dużym stopniu zależą od genów, choć ważne są też czynniki związane ze środowiskiem zewnętrznym.

O wiele mniej uwagi poświęcano jednak temu, jaką rolę geny odgrywają w inteligencji zwierząt.

Teraz badacze przyglądali się danym nt. zdolności poznawczych 99 szympansów w wieku od 9 do 54 lat. Analizy pozwoliły stwierdzić, że około połowę różnic w tym, jak szympansy radziły sobie w serii standaryzowanych testów do oceny zdolności poznawczych, można przypisać czynnikom genetycznym.

Badania szympansów pomagają lepiej zrozumieć inteligencję jako taką – zaznaczają naukowcy. Po części dlatego, że w przeciwieństwie do ludzi, wyniki szympansów wolne są od skomplikowanego wpływu czynników takich, jak system edukacji czy sytuacja społeczno-ekonomiczna.

Zależne od genów różnice w zdolnościach poznawczych pomiędzy osobnikami mogą sięgać korzeniami do czasów wspólnego przodka – naszego i szympansów, który żył ok. 5 mln lat temu – sugerują autorzy badania. Sugerują ponadto, że nowe badania mogą prowadzić do odkrycia genów związanych z inteligencją.

„Nie jest jasne, jakie szczególne geny odpowiadają za obserwowane, indywidualne różnice w zdolnościach poznawczych. Stawianie tego pytania może nas jednak naprowadzić na trop genów, które zmieniły się w czasie ewolucji ludzi i pozwoliły się wyłonić typowo ludzkim specjalizacjom poznawczym” – mówi Hopkins. Jego zdaniem warto również rozważyć, jakie zmiany w organizacji kory mózgowej mogą mieć związek z indywidualnymi różnicami poznawczymi oraz czy wspólne geny mogą wyjaśniać popularne rozbieżności. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>