Inteligencja jest powiązana ze sprawnością przetwarzania bodźców.

Wykonanie krótkiego zadania obrazkowego może pomóc oszacować poziom inteligencji danej osoby. Ćwiczenie mierzy podświadomą zdolność mózgu do „filtrowania” ruchomych obrazów. Badania pokazują, że osoby, których mózgi lepiej radzą sobie z „wyciszaniem” ruchów tła, by lepiej widzieć pierwszy plan, lepiej wypadają także w testach na inteligencję. Test dostarcza pierwszego dowodu na powiązanie naszych zmysłów z poziomem inteligencji i może dostarczyć naukowcom sposobu na jej uniwersalną i obiektywną ocenę, niezależną od kultury czy charakteru.

„Ponieważ inteligencja jest takim szerokim pojęciem, nie można jej tak naprawdę przypisać do jednej części mózgu” – powiedział Duje Tadin z University of Rochester (USA), jeden z autorów artykułu prezentującego wyniki badań. „Ale ponieważ to zadanie jest tak proste i tak mocno związane z poziomem IQ, może nam wskazać, co sprawia, że mózg lepiej pracuje i dlaczego jest bardziej inteligentny” – dodał.

W trakcie badania pokazywano prosty, czarno-biały film, przedstawiający różnej wielkości paski przesuwające się wzdłuż ekranu. Jedynym zadaniem badanych było określenie, w którą stronę poruszają się paski. Badane osoby wzięły również udział w standardowym teście na inteligencję. Wyniki pokazały, że osoby z najwyższym poziomem IQ szybciej identyfikowały kierunek ruchu małych pasków na filmie. Potwierdza to teorię, że ludzie bardziej inteligentni mają również szybszy refleks.

Artykuł opisujący związek pomiędzy przetwarzaniem obrazu a inteligencją opublikowany został w czasopiśmie Current Biology. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>