Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc – większy i nowocześniejszy.

Oficjalnie zakończyła się modernizacja i rozbudowa warszawskiego Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc przy ulicy Płockiej 26 – poinformowano w piątek na konferencji prasowej w siedzibie Instytutu. Jak przypomniał dyrektor placówki, prof. Kazimierz Roszkowski-Śliż, od 1993 roku Instytut jest ośrodkiem referencyjnym Światowej Organizacji Zdrowia w dziedzinie gruźlicy, a certyfikatu ISO 9001: 2008 zazdrości mu wiele zagranicznych placówek.

Ukształtowany na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych jako wyspecjalizowany ośrodek leczenia gruźlicy i chorób płuc, Instytut kontynuuje ponad wiekową tradycję i dorobek Szpitala Wolskiego, otwartego w 1877 roku, jako pierwszego szpitala w zachodniej dzielnicy Warszawy – Woli. W roku 1935, został przniesiony do nowej siedziby, obszernego gmachu przy ulicy Płockiej 26. W budynku tym mieści się do dziś.

Do Instytutu trafiają z całej Polski osoby z najcięższymi i najrzadziej spotykanymi chorobami. Często inne ośrodki nie są w stanie nawet ich zdiagnozować. Jak podkreślił prof. Roszkowski-Śliż, najcenniejszym wyposażaniem Instytutu są wiedza i umiejętności jego lekarzy. Jednak z upływem lat infrastruktura była w coraz gorszym stanie, zaś pieniędzy na jej odtworzenie i modernizację brakowało. Zbyt mała ilość łóżek nie pozwalała w pełni wykorzystać możliwości znakomitych specjalistów pracujących na Płockiej.

Dopiero dzięki projektowi współfinansowanemu ze środków Unii Europejskiej udało się odnowić i unowocześnić 5000 metrów kwadratowych starego budynku – między innymi sprzętem medycznym, nową instalację elektryczną, wyposażeniem. Ponadto na miejscu dawnego hotelu robotniczego zostało dobudowane nowe skrzydło o powierzchni 4900 metrów kwadratowych – mówił dyrektor techniczny, mgr inż. Marek Marszałkowski.

Nowy budynek, ze względu na zabytkowy charakter miejsca jest utrzymany w stylistyce architektonicznej lat 20. Mieszczą się tam między innymi sale operacyjne, pracownia endoskopowa, oddziały Intensywnej Opieki Medycznej oraz Intensywnej Terapii Pneumonologiczno-Kardiologicznej i centralna sterylizatornia.

Dzięki modernizacji i rozbudowie można tu leczyć znacznie więcej pacjentów – teraz Instytut hospitalizuje aż 11 tysięcy pacjentów rocznie, przed rozbudową – 9 tys. Jeszcze w roku 1991 na Płockiej hospitalizowano rocznie tylko 3600 osób.

Aby sprostać tym zmianom, dyrekcja Instytutu musiał zatrudnić dodatkowy personel –zwłaszcza pielęgniarki.

Na razie nie ma nowego sprzętu radiologicznego – w instytucie jest już zakupiony kilka lat temu tomograf (wówczas najnowocześniejszy na świecie), wkrótce jednak planowany jest zakup drugiego. Całkowicie wyeliminowane zostały klasyczne zdjęcia rentgenowskie na kliszach – wszystkie badania obrazowe mają postać cyfrową, a lekarze oglądają je na tabletach (iPadach), wyposażonych w wyspecjalizowany program. Do przesyłania danych wykorzystuje się sieć Wi-Fi. Ze względu na poufność i bezpieczeństwo, system jest zamknięty – służbowe tablety nie mają dostępu do Internetu.

Współfinansowany z ze środków Unii Projekt „Poprawa efektywności leczenia chorób płuc w Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie” został zrealizowany przy współpracy Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, Departamentu Funduszy Europejskich Ministerstwa Zdrowia oraz zarządzających programami operacyjnymi departamentów Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>