Inspekcja nasiennictwa: trzy przypadki podejrzenia upraw GMO.

Na ponad 9 tys. zbadanych próbek są trzy przypadki podejrzenia modyfikacji genetycznej upraw kukurydzy – poinformował w piątek dziennikarzy szef Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN) Tadeusz Kłos. Kłos przypomniał, że od 28 stycznia 2013 r. w Polsce obowiązuje zakaz uprawy roślin GMO. W związku z tym PIORiN ma obowiązek kontrolowania upraw. Jak mówił, Inspekcja założyła, że w tym roku skontroluje 5 proc. gospodarstw uprawiających kukurydzę, co daje 9 tys. prób w skali kraju. Wykonano ich jednak o 164 więcej – były to tzw. kontrole interwencyjne wykonane po zgłoszeniu, że uprawa kukurydzy może być modyfikowana.

Najpierw został wykonany tzw. test paskowy (polowy) – jest to badanie bardzo szybkie, wyniki można uzyskać w ciągu 5 minut. Jeżeli wynik jest pozytywny, trzeba go potwierdzić laboratoryjnie. Próbka jest badana pod względem jakościowym (czy jest to materiał GMO) oraz pod względem ilościowym – tłumaczył Kłos.

W trzech przypadkach, w których stwierdzono podczas badań na plantacjach obecność GMO, nie zostały jeszcze zakończone badania ilościowe. Pozwolą one określić, czy chodzi o zmodyfikowaną odmianę kukurydzy, czy rośliny są jedynie zanieczyszczone materiałem genetycznie modyfikowanym – powiedział Kłos.

Wyjaśnił, że przypadki te zostały wykryte w woj. śląskim i opolskim. Tamtejsi rolnicy często zaopatrują się w materiał siewny konwencjonalny w Czechach. Ale ponieważ w tym kraju można siać kukurydzę GMO, może dojść do tzw. „przypylenia”.

Kłos przypomniał, że w marcu Inspekcja bezpłatnie badała próbki kukurydzy dostarczonej przez rolników. W sumie zbadano 500 próbek, w kilku przypadkach stwierdzono GMO. „Ten materiał, przy pomocy Inspekcji, rolnicy zwrócili do dystrybutorów” – powiedział. Dodał, że w ten sposób rolnicy uniknęli kary.

Kara za wykrycie uprawy GMO jest wysoka – wynosi 200 proc. wartości materiału siewnego. Niszczona jest także plantacja. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>