Innowacyjne zabiegi urologiczne w łódzkim szpitalu.

Zabiegi poprawiające funkcje seksualne i oddawanie moczu u pacjentów z usuniętą prostatą przeprowadzono w środę w łódzkim szpitalu im. Kopernika. Według kierownika kliniki urologii prof. Waldemara Różańskiego, były to pierwsze takie operacje w regionie łódzkim. Wszczepienia protezy prącia dokonano u dwóch pacjentów po 50. roku życia, którzy wcześniej przeszli operację usunięcia gruczołu krokowego z powodu nowotworu. „Na skutek leczenia zostali impotentami – zaznaczył Różański. – Nie mieli wzwodu prącia. Są niepłodni” – dodał.

Z powodu dysfunkcji seksualnych po usunięciu prostaty cierpią najczęściej pacjenci w wieku 50-60 lat, którzy chcą pozostać w pełni aktywnymi ludźmi, także w sferze życia rodzinnego i seksualnego – podkreśla prof. Różański.

Proteza składa się z części wprowadzanej do ciał jamistych prącia, która pod wpływem naciśnięcia przełącznika umieszczonego w mosznie napełnia się płynem ze zbiornika wszczepionego w podbrzuszu. Z relacji innych pacjentów korzystających z protez wynika, że w trakcie współżycia są w stanie uzyskać pełną satysfakcję.

Kolejnych dwóch pacjentów przeszło zabieg wszczepienia sztucznego zwieracza cewki moczowej. „Są to również mężczyźni po usunięciu prostaty, którzy zmagają się z problemem nietrzymania moczu – powiedział urolog dr Mariusz Blewniewski. – Pacjenci w wieku ok. 50 lat chcą wrócić do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie bez konieczności korzystania z pampersów”.

Sztuczny zwieracz zaciska cewkę moczową do momentu, gdy pacjent chce oddać mocz – wtedy musi nacisnąć pompkę umieszczoną w mosznie. Zabiegi implantacji obu protez są refundowane przez NFZ, ale – jak zaznaczył Różański – refundacja wymaga indywidualnej zgody Funduszu. Za protezy, które kosztują 18-20 tys. zł, zapłacił szpital. „Wystąpimy do NFZ o zwrot kosztów. Jeśli zostaną zwrócone, będziemy mogli planować więcej tego typu implantacji” – dodał. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>