Indukcja i przyspieszanie porodu związane z większym ryzykiem autyzmu.

Indukcja (stymulowanie skurczów macicy przed samoistnym rozpoczęciem porodu) i przyspieszanie (wzmacnianie siły, czasu trwania i częstotliwości skurczów macicy) porodu może być związane z większym ryzykiem autyzmu u dzieci – wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Dukea w Durham (USA). Zespół, którym kierował dr Simon G. Gregory, przeprowadził analizę 625 042 żywych porodów, do których doszło w ciągu 8 lat w Północnej Karolinie. U 5500 narodzonych wówczas dzieci po kilku latach (w wieku wczesnoszkolnym) zdiagnozowano autyzm. W oparciu o medyczne bazy danych badacze sprawdzili następnie, czy przebieg porodu (jego indukowanie lub przyspieszanie) wiązał się w jakiś sposób z podwyższonym ryzykiem wystąpienia autyzmu.

Okazało się, że w porównaniu z dziećmi matek, które rodziły całkowicie naturalnie, dzieci urodzone przez poród wywoływany lub przyspieszany (lub obie te rzeczy na raz) miały większą (o 35 proc.) szansę zachorowania na autyzm.

Wnioski te wysnuto już po uwzględnieniu potencjalnych czynników zakłócających takich jak: status społeczno-ekonomiczny rodzin, zdrowie matek, przebieg ciąży i rok urodzenia. Co ciekawe najsilniejszy związek pomiędzy sztucznym wywoływaniem/przyspieszaniem porodu a przyszłym autyzmem odnotowano u chłopców.

„To niezwykle interesujące wyniki – uważają autorzy pracy. – Oczywiście na tę chwilę nie są wystarczające, aby zmieniać obowiązujące praktyki położnicze dotyczące indukcji bądź i przyspieszania porodów. Do tego niezbędne są dalsze badania, w których spróbujemy dociec, co konkretnie stoi u podstaw opisanego przez nas związku. Przeanalizujemy szerzej przebieg ciąży u matek dzieci z autyzmem, czynniki, które spowodowały, że wywołano poród, oraz podane leki i ich dawki”. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>