Indie: smutny los niechcianych córek.

Co roku zabijanych jest milion małych Hindusek. Dziewczynki poddawane są też w Indiach drastycznym operacjom zmiany płci. Ostatnio ujawniono, że w mieście Indore lekarze na życzenie rodziców przeprowadzają operacje chirurgiczne zmiany płci. Kilku chirurgów w najlepszych klinikach w tym mieście przeprowadza rocznie po 200-300 takich operacji. O zmianie płci dziewczynki decyduje rodzina. W Indiach dziewczynka jest bowiem dzieckiem niechcianym, ponieważ trzeba zapewnić jej posag i zorganizować zamążpójście. Operacjom zmiany płci poddawane są dziewczynki w wieku od roku do pięciu lat. Po zabiegu chirurgicznym dziecku podawane są hormony. Rodziny płacą za taką operację równowartość trzech tysięcy dolarów. Są poinformowane o tym, że taki ?chłopiec? w wyniku korekty płci będzie bezpłodny, grozi mu także impotencja.

W Indiach brak stosownego prawa, które z jednej strony chroniłoby dzieci przed taką ingerencją, z drugiej zakazywało lekarzom takich operacji. Presja rodzin, aby posiadać głównie potomków płci męskiej znana jest od dawna i wynika z uwikłania w tradycję. Zgodnie z nią syn ma dbać o rodziców i zarabiać na rodzinę, córka zaś ma być wyposażona w posag i oddawana jest rodzinie męża. Szeroko stosowana aborcja nienarodzonych córek została już prawnie zakazana w Indiach i stosowana jest nielegalnie. Brak dbałości o córkę, przejawiający się gorszym odżywianiem czy wręcz głodzeniem oraz brakiem kształcenia nie jest rzadkością.

Kościół katolicki od dawna występuje w obronie dzieci płci żeńskiej. Wzywa rodziców do akceptowania córek, a rząd do obrony ich życia i przeciwdziałania aborcjom. Ks. Babu Joseph, rzecznik Episkopatu Indii mówi: ?Biskupi Indii bardzo mocno opowiadają się za popieraniem narodzin dziewczynek?.

W populacji dzieci do szóstego roku życia przeważają chłopcy ? jest ich o siedem milionów więcej niż dziewczynek.

E. Dziuk, Delhi

Biuletyn Radia Watykańskiego jest rozsyłany gratis na adresy abonentów. Jak dokonać prenumeraty lub jak z niej zrezygnować informujemy na stronie www.radiovaticana.org/polski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>