Indie: Polacy pomagają trędowatym!

W Ośrodku Rehabilitacji Trędowatych Jeevodaya w Indiach rozpoczęła praktykę medyczną pierwsza grupa wolontariuszy z Polski. Studenci medycyny i pielęgniarstwa będą pracować tam do września.
Do Jeevodaya przyjedzie w sumie kilkunastu polskich wolontariuszy. W trakcie trzytygodniowych praktyk zapoznają się z pracą w ośrodku oraz w miejscowej przychodni lekarskiej. Z przychodni tej korzystają pacjenci dotknięci trądem oraz okoliczna ludność. Młodzi medycy z Polski poznają także pracę ośrodków medycznych w Raipurze, stolicy stanu Chhattisgarh. Praktykantami opiekować się będzie polska lekarka, doktor Helena Pyz, która od ponad dwudziestu lat pracuje w ośrodku.

Ośrodek Jeevodaya powstał w roku 1969 z inicjatywy polskiego pallotyna ks. Adama Wiśniewskiego, który przybył do Indii, by opiekować się trędowatymi. Pracował w Jeevodaya do śmierci w roku 1987. Ośrodek w Jeevodaya nie jest jedynym centrum opieki nad trędowatymi założonym w Indiach przez polskich duchownych. Podobną placówkę założył w Puri w stanie Orisa o. Marian Żelazek, werbista.

E. Dziuk, Delhi
Biuletyn Radia Watykańskiego jest rozsyłany gratis na adresy abonentów. Jak dokonać prenumeraty lub jak z niej zrezygnować informujemy na stronie www.radiovaticana.org/polski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>