Indie: obchody stulecia urodzin bł. Matki Teresy z Kalkuty wydarzeniem narodowym.

Indie przygotowują się do uczczenia setnej rocznicy urodzin Matki Teresy z Kalkuty. Będzie to wydarzenie o wymiarze ogólnonarodowym, w którym weźmie udział prezydent tego kraju pani Pratibha Devisingh Patil. W obchody włącza się zarówno Kościół katolicki, jak i przedstawiciele rządu centralnego oraz rządu stanu Bengal Zachodni, którego stolicą jest Kalkuta. W programie obchodów znalazły się modlitwy i seminaria poświęcone bł. Matce Teresie. Między innymi zorganizowana zostanie wystawa zdjęć przedstawiających Matkę Teresę autorstwa Raghu Rai ? słynnego indyjskiego artysty przez wiele lat ją fotografującego. Wystawa pokazywana będzie w wielu miejscach w Indiach. W Delhi odsłonięty zostanie pomnik Matki Teresy. W Kalkucie odbędą się pokazy 18 filmów poświęconych założycielce Misjonarek Miłości. To tylko niektóre z wydarzeń, które towarzyszyć będą setnej rocznicy urodzin Matki Teresy.

Komentując różnorodność planowanych uroczystości oraz zaangażowanie władz państwowych Indii, ks. Babu Joseph, rzecznik Konferencji Katolickich Biskupów Indii, zauważa: ?To wszystko pokazuje, że Matka była osobą w pełni zaakceptowaną przez Hindusów. To Indie przyznały jej swe najwyższe cywilne odznaczenie państwowe Bharat Ratna. Była w pełni akceptowana, cieszyła się uznaniem i szacunkiem w całym kraju?.

Z kolei Navin Chawla, indyjski biograf błogosławionej podkreśla: ?Myślę, że Matka Teresa był postrzegana od dawna jako Hinduska. Przecież Indie to był kraj, który obrała za swój w roku 1950?.

Setna rocznica urodzin błogosławionej przypada 26 sierpnia, a jej obchody trwać będą wiele dni.

E. Dziuk, Delhi

Biuletyn Radia Watykańskiego jest rozsyłany gratis na adresy abonentów. Jak dokonać prenumeraty lub jak z niej zrezygnować informujemy na stronie www.radiovaticana.org/polski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>