Implanty nadzieją dla chińskiego chłopca, który stracił oczy.

Sześcioletni chiński chłopiec, któremu wyłupiono oczy ma szansę na przynajmniej częściowe odzyskanie wzroku w przyszłości dzięki wszczepieniu implantów – informują serwisy „BBC News/Health” oraz „China Daily”. Guo Bin zaginął w zeszłym tygodniu, gdy bawił się na podwórku w Fenxi (prowincja Shangxi). 24 sierpnia znaleziono go na ulicy, zakrwawionego, z wyłupionymi oczami. Gałki oczne leżały obok niego. Według lokalnej policji główną podejrzaną jest ciotka chłopca, Zhang Huiying, która w ubiegły piątek popełniła samobójstwo – jak podają lokalne media, wskoczyła do studni.

Motywy okaleczenia chłopca nie są jasne. Sprawa wywołała ogromne poruszenie w Chinach i na całym świecie. Podejrzewano, że mogło chodzić o handel narządami – jednak rogówki usuniętych oczu pozostały na miejscu.

Leczenia Guo Bina w prywatnym szpitalu w Shenzhen podjął się na ochotnika dr Dennis Lam Shun-Chiu, okulista z Hong Kongu. Operacja wszczepienia kosmetycznych sztucznych gałek ocznych rozpoczęła się we wtorek około godziny 14 i zakończyła około g. 18.30.

„Ogólnie mówiąc, operacja przebiegła gładko. Nie znaleźliśmy objawów infekcji w bliznach i zaplanowaliśmy dwie kolejne operacje” – powiedział we środę rano dr Lam. Protezy oczu wypełniają około 70 proc. oczodołów. Za mniej więcej trzy tygodnie, gdy rany się zagoją, możliwe będzie zainstalowanie dodatkowych elementów wypełniających pozostałe 30 proc. oczodołów i zapewniających chłopcu naturalny wygląd. Dzięki połączeniu z mięśniami „oczy” będą się nawet mogły poruszać. Jednak tego rodzaju kosmetyczne protezy nie przywrócą mu wzroku.

Po dwóch miesiącach chłopiec zacznie się uczyć samodzielnego poruszania przy wykorzystaniu sensorów i niezależnego życia w znanym sobie otoczeniu.

Został utworzony fundusz, na który mają wpływać fundusze na dalsze leczenie – w Japonii lub Niemczech.

Chodzi o wszczepienie implantów umożliwiających widzenie – eksperymenty z takimi urządzeniami trwają w krajach Europy Zachodniej. W ciągu 5-10 lat technologia powinna się rozwinąć na tyle, aby możliwe było przynajmniej częściowe odzyskanie zdolności widzenia dzięki przypominającym kamery protezom, podłączonym bezpośrednio do mózgu. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>