Hydrożel odbudowuje chore dyski kręgosłupa.

Krążki międzykręgowe, czyli tzw. dyski kręgosłupa, mogą być odbudowywane przy udziale hydrożelu, który bazuje na hydropolisacharydach i bakteriach.
Mieszanka, która została wynaleziona przez uczonych z uniwersytetu w portugalskim Minho, regeneruje krążki międzykręgowe w rezultacie zabiegu chirurgicznego. Prace nad opracowaniem nowego biomateriału prowadzone były przez kilka lat w ramach zespołu doświadczalnego 3B?s, badającego wykorzystanie substancji biodegradalnych w medycynie.
?Materiał, bazujący na hydropolisacharydach i bakteriach pseudomonas elodea, wstrzykiwany jest podczas operacji w chore miejsca. W szybkim czasie zaczyna on odbudowywać jądro miażdżyste krążka? – poinformował Miguel Oliveira z zespołu badawczego.

Zaletą hydrożelu jest jego kojące działanie na ból oraz biodegradalność. Po okresie stymulowania odradzania się tkanki krążków międzykręgowych, biomateriał samoistnie zanika, ustępując miejsca komórkom jądra miażdżystego.

Według portugalskich uczonych, w trakcie badań laboratoryjnych zaobserwowano duże postępy w odbudowie krążków międzykręgowych na bazie hydrożelu. ?Rozpoczęliśmy już badania nad wdrożeniem nowego materiału przy leczeniu kręgosłupów owiec. Na następnym etapie przestudiujemy możliwość medycznego zastosowania produktu na człowieku? – dodał Oliveira.

Krążek międzykręgowy pełni funkcję amortyzatora kręgosłupa oraz zapewnia mu ruchomość. Dzięki dyskom, podczas ruchów kręgosłupa, kręgi nie ocierają się o siebie. Uszkodzenia lub przemieszczenia się krążków następują zwykle z wiekiem lub w wyniku dużych przeciążeń.

Z Lizbony Marcin Zatyka

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>