Hydraulicy, malarze natryskowi i fryzjerzy – najbardziej zagrożeni rozwojem astmy.

Pomimo znanych czynników ryzyka i istnienia prawnych zaleceń dotyczących pracy z chemikaliami i stosowania wyposażenia ochronnego, wiele przypadków astmy nadal jest spowodowanych ekspozycją na substancje toksyczne w miejscu pracy – piszą szwedzcy naukowcy. W międzynarodowym badaniu prowadzonym na Akademii Sahlgrenska przy Uniwersytecie w Goeteborgu przeanalizowano przypadki 13 tys. losowo wybranych osób ze Szwecji, Norwegii, Danii, Islandii i Estonii. Badanie dotyczyło lat 1980-2000. Jak pokazały wyniki, w wymienionym okresie na astmę chorowało 429 osób. 7 proc. przypadków astmy wśród kobiet było spowodowanych ekspozycją na szkodliwe czynniki w miejscu pracy; wśród mężczyzn odsetek ten wynosił 4 proc.
Okazało się też, że całkowita zapadalność na astmę wynosiła 1,3 przypadków na 1000 wśród mężczyzn i 2,4 przypadków na 1000 u kobiet.

„Aby zapewnić optymalne warunki pracy i najwyższą efektywność pracowników, trzeba mieć świadomość, jakie substancje zwiększają ryzyko zachorowania i które profesje należą do grupy wysokiego ryzyka” – mówi kierująca badaniami Linnea Lillienberg.

Według ustaleń naukowców zawodami wysokiego ryzyka są: malarze natryskowi narażeni na obecne w farbach diizocyjaniany; hydraulicy pracujący z klejami i pianką izolacyjną; sprzątaczki i sprzątacze w uwagi na kontakt ze środkami czyszczącymi i detergentami; pracownicy służby zdrowia i opieki społecznej, którzy na co dzień wystawieni są na działanie detergentów i lateksu (zwłaszcza rękawiczek lateksowych pokrytych specjalnym talkiem); pracownicy przemysłu tytoniowego i spożywczego, narażeni na kontakt z niektórymi białkami pochodzenia roślinnego; styliści włosów i fryzjerzy, używający na co dzień chemikaliów do farbowania włosów; kosmetyczki i stylistki paznokci korzystające z szybko schnących klejów.

„Niektórzy ludzie są podatni na astmę bardziej niż inni. Np. osoby z katarem siennym mają astmę częściej niż reszta populacji, jeśli są wystawione narażone na działanie białek roślinnych i odzwierzęcych – wyjaśnia Lillienberg. – Wśród pozostałej grupy (tej bez zwiększonej podatności) ryzyko jest największe u tych, którzy pracują w otoczeniu związków epoksydowych i diizocyjanianów znajdujących się w klejach, lakierach i piankach montażowych. Z kolei u kobiet bez kataru siennego ryzyko jest szczególnie duże wśród pań pracujących z detergentami”.

Wyniki omawianego badania opublikowano w piśmie „Annals of Occupational Hygiene”.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>