Hormony wpływają na zachowania wyborcze.

Hormon stresu, kortyzol, ma związek z decyzją o pójściu na wybory – informują naukowcy ze Stanów Zjednoczonych na łamach pisma „Physiology and Behavior”. Odkryli oni, że im wyższy poziom kortyzolu, tym bardziej prawdopodobne jest unikanie głosowania. Na zachowania wyborcze, takie jak wzięcie udziału w głosowaniu, wpływ mają m.in. różne czynniki społeczne. Okazuje się jednak, że również nasza biologia może mieć istotny udział w determinowaniu zachowań wyborczych – uważają naukowcy ze Stanów Zjednoczonych. Takim biologicznym czynnikiem może być poziom hormonu stresu, kortyzolu. „Polityka i udział w niej są aktywnością stresującą – wyjaśnia główny autor artykułu, Jeff French z University of Nebraska w Omaha. – Logiczne byłoby, że osoby podatne na stres będą unikać angażowania się w tę aktywność. Nasze badania potwierdzają tę hipotezę”.

„Od dawna było wiadomo, że poziom kortyzolu ma związek z chęcią interakcji społecznych” – wyjaśnia Kevin B. Smith z University of Nebraska w Lincoln. Jak dodaje, wkład obecnych badań polega na przyjrzeniu się zachowaniom wyborczym.

Naukowcy badali próbki śliny ponad 100 osób, które określały siebie jako zdecydowanie konserwatywne, zdecydowanie liberalne lub niezainteresowane polityką. Na podstawie śliny określano u nich poziom kortyzolu. Badania przeprowadzano przed i podczas zadań zaprojektowanych tak, aby podnieść lub obniżyć poziom stresu.

Dane porównano z wcześniejszymi deklaracjami uczestników dotyczącymi ich zaangażowania w politykę (głosowanie lub unikanie głosowania) oraz w aktywność religijną.

Badania potwierdziły, jak oczekiwano, że zadania wywołujące stres, podnosiły poziom kortyzolu. Ponadto jednak uczestnictwo w głosowaniu było związane z podstawowym dla danej osoby poziomem kortyzolu – im wyższy, tym bardziej prawdopodobne było unikanie głosowania. Dla porównania, nie stwierdzono równie silnej korelacji z uczestniczeniem w obrzędach religijnych.

Z badań wynika, że inny biologiczny czynnik, który dodatkowo determinował uczestnictwo w głosowaniu, był wiek – starsze osoby głosowały częściej, młodsze zaś rzadziej.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>