Hormony płciowe wpływają na wybór zawodu.

Nauczyciel, pilot, pielęgniarka czy może inżynier? Hormony płciowe mają silny wpływ na nasze zainteresowania, pośrednio wpływając na rodzaj wybieranej pracy ? potwierdzili psychologowie z USA na łamach ?Hormones and Behavior?. Hormony wpływają na nasze zainteresowania zawodowe, co przejawia się jako skłonność do pracy z przedmiotami albo skłonność do pracy z ludźmi ? mówi jedna z uczestniczek badań, Adriene M. Beltz z Uniwersytetu Stanowego Pensylwanii. Naukowcy skupili się przede wszystkim na zainteresowaniu karierą związaną z nauką, technologią, inżynierią i matematyką. Są to profesje, w których widać ogólną przewagę mężczyzn. Aby to zjawisko lepiej zrozumieć, zbadali nastolatków i ludzi dorosłych z wrodzonym przerostem nadnerczy (określanym w skrócie CAH) i ich zdrowe rodzeństwo. W organizmach ludzi z CAH wydzielana jest nadmierna ilość hormonów płciowych – androgenów nadnerczowych. Takie osoby już w życiu płodowym miały kontakt z ponadprzeciętną ilością tych hormonów. Zainteresowania kobiet z wrodzonym przerostem nadnerczy bywają zbliżone do pasji stereotypowo męskich.

Uczestnicy badania oceniali 64 zawody, podzielone na sześć kategorii: profesje realistyczne (np. rolnik), badawcze, artystyczne, społeczne, rozrywkowe (np. kierownik w hotelu) i tradycyjne. Zaznaczali, które zawody mogliby lubić, których nie, i wykonywanie których byłoby im obojętne.

Później autorzy badania porównali kobiety z CAH z paniami zdrowymi i zauważyli, że te pierwsze miały wyraźnie większą skłonność do zawodów wymagających pracy z przedmiotami niż do kariery opierającej się na kontakcie z ludźmi. Co więcej, zainteresowania zawodowe kobiet z CAH odpowiadały skali ich kontaktu z androgenem.

Te, które w życiu płodowym były najbardziej narażone na hormon, najbardziej interesowały się przedmiotami, a nie ludźmi. „Zdaje się, że takie zainteresowania rozwijają się bardzo wcześnie” – zauważa główna autorka pracy, profesor psychologii i pediatrii Sheri A. Berenbaum.

Tymczasem badane kobiety zdrowe okazały się rzadziej niż mężczyźni interesować zawodami związanymi z przedmiotami (np. z zakresu inżynierii czy chirurgii). Najwyraźniej pociąga je kariera nauczyciela albo pracownika społecznego, wymagająca rozwijania relacji z ludźmi. Równie wyraźnych różnic nie zauważono między mężczyznami z CAH i panami zdrowymi. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>