Hormonalna terapia zastępcza obniża ryzyko raka jelita grubego.

Hormonalna terapia zastępcza oparta na dwóch hormonach może obniżać ryzyko raka jelita grubego u kobiet – informują naukowcy z USA na łamach pisma „Cancer Epidemiology, Biomarkers and Prevention”. Hormonalna terapia zastępcza (HTZ), która łagodzi wiele z niekorzystnych objawów menopauzy, jest kojarzona głównie z wyższym ryzykiem zachorowania na raka piersi. Informacje na ten temat skłoniły wiele pań do jej odstawienia. Najnowsze badania naukowców z Uniwersytetu Stanu Minnesota wskazują jednak, że w przypadku raka jelita grubego (raka odbytnicy) HTZ może mieć ochronne działanie.
Badacze przeanalizowali dane dotyczące 56.733 kobiet po menopauzie, które brały udział w długoterminowym badaniu nad rakiem piersi. Dane na temat stosowania terapii hormonalnej oraz różnych czynników raka jelita grubego zebrano w wywiadzie telefonicznym oraz ankiecie wysyłanej e-mailem.

Stan zdrowia kobiet śledzono średnio przez 15 lat. W tym okresie odnotowano 960 nowych przypadków raka jelita grubego i odbytnicy.

Okazało się, że kobiety, które stosowały terapię hormonalną opartą wyłącznie na estrogenie miały o 17 proc. niższe ryzyko tego nowotworu, w porównaniu z paniami, które nigdy nie używały hormonów. Estrogen dawał największy efekt u tych pacjentek, które stosowały go aktualnie (25 procentowy spadek ryzyka) lub stosowały go najkrócej przez 10 lat (26 proc. spadek).

Kobiety, które kiedykolwiek stosowały terapię opartą na dwóch hormonach – estrogenie i progestagenie były o 22 proc. mniej narażone na raka okrężnicy, przy czym te, które stosowały progestagen tylko okresowo, tj. krócej niż 15 dni w cyklu, miały aż o 36 proc. niższe ryzyko tego nowotworu. Największy, bo 45 procentowy, spadek ryzyka raka okrężnicy odnotowano u tych pań, które stosowały terapię łączoną przynajmniej przez 5 lat.

Jak wyjaśnia prowadząca badania Jill R. Johnson, wcześniejsze badania wskazywały, że hormony płciowe mogą obniżać poziom insulinopodobnego czynnika wzrostu, który pobudza wzrost komórek raka okrężnicy. To mogłoby tłumaczyć wpływ tych hormonów na spadek ryzyka raka jelita grubego. Hipotezę tą trzeba jednak zweryfikować w dalszych badaniach.

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>