Hormon miłości sprzyja odchudzaniu.

Produkowana przez podwzgórze oksytocyna pomaga pozbywać się zbędnych kilogramów bez efektów ubocznych – wynika z badań przeprowadzonych w Japonii i przedstawionych podczas 94. dorocznego zjazdu Towarzystwa Endokrynologicznego w Houston. Oksytocyna jest neuroprzekaźnikiem, którego głównym zadaniem jest powodowanie skurczów macicy podczas porodu, regulacja laktacji, a także wzmacnianie więzi matki z dzieckiem. Dr Yuko Maejima z Uniwersytetu Medycznego Jichi w Shimotsuke zauważa jednak, że hormon ten odgrywa również istotną rolę w kontrolowaniu spożycia i spalania kalorii.

U myszy laboratoryjnych codzienny zastrzyk oksytocyny zmniejszał ilość spożywanego pokarmu oraz przyczyniał się do stopniowej utraty masy ciała w trakcie 17-dniowej terapii, a także przez dziewięć dni po jej zakończeniu.

Podobne rezultaty uzyskano aplikując oksytocynę za pomocą pompki osmotycznej. W tym przypadku u gryzoni zaobserwowano dodatkowo zmniejszenie stłuszczenia wątroby, lepszą tolerancję glukozy i redukcję tłuszczu brzusznego, który jest jednym z głównych czynników ryzyka chorób układu krążenia. Dzięki pompkom osmotycznym udało się ponadto zmniejszyć rozmiar adipocytów, tj. komórek syntezujących i magazynujących tłuszcze proste, nie wpływając jednocześnie na ciśnienie tętnicze czy poziom aktywności.

„Te obserwacje ujawniły, że oksytocyna może zapobiegać otyłości i zespołowi metabolicznemu, co otwiera drogę do wykorzystania jej w efektywnym i bezpiecznym leczeniu otyłości” – podsumowuje autorka badań.(PAP)

PAP/Rynek Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>