Holandia zamyka sklepy z halucynogenami.

Holandia wprowadza od grudnia zakaz hodowli i sprzedaży świeżych grzybów halucynogennych – podało holenderskie ministerstwo zdrowia. Właściciele „smartshopów” sprzedających te specyfiki zapowiadają protesty.
Minister zdrowia Ab Klink „zabrania hodowli i sprzedaży świeżych grzybów halucynogennych. Zakaz wchodzi w życie 1 grudnia 2008 roku” – podano w komunikacie. Przypomniano w nim, że od dawna zabroniona jest sprzedaż takich grzybków suszonych.

Zakaz hodowli i sprzedaży pociąga za sobą zamknięcie „smartshopów”, w których grzybki sprzedawano. Ich właściciele już zapowiedzieli, że będą protestować. Samobójcza śmierć w marcu 2007 roku 17-letniej Francuzki, amatorki grzybów halucynogennych, która rzuciła się z mostu w Amsterdamie, wywołała w Holandii debatę na temat ryzyka związanego z tymi grzybami.

Chociaż nie ustalono formalnego związku między spożywaniem grzybków a jej śmiercią, większość holenderskich deputowanych domagała się zakazu takich grzybków we wszelkiej postaci.

Według raportu holenderskich służb sanitarnych (GGD) z Amsterdamu, opublikowanego w maju, 92 procent wypadków w stolicy Holandii, związanych z grzybami halucynogennymi, jest udziałem zagranicznych turystów.

W 2005 roku grzybki były przyczyną 70 wypadków – wynika z raportu służb sanitarnych ze stycznia 2007 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>