Hodowla mięśni, które same się regenerują.

Udało się wyhodować, w warunkach laboratoryjnych, tkankę mięśniową, która nie tylko wygląda i działa jak prawdziwa, ale także sama się regeneruje – informuje pismo „Proceedings of the National Academy of Sciences”. Zdolna do regeneracji tkanka mięśniowa jest dziełem naukowców z Duke University. To istotny postęp w dziedzinie hodowli tkanek, który autorzy przypisują stworzonemu przez siebie doskonałemu środowisku do wzrostu mięśni. W hodowli są zarówno dobrze rozwinięte, kurczliwe włókna mięśniowe jak i niedojrzałe komórki macierzyste, zwane komórkami satelitarnymi.

Uzyskana z mysich komórek tkanka mięśniowa okazała się zdolna do silnych skurczów. Po raz pierwszy dorównała pod tym względem normalnym mięśniom, a gdy naukowcy uszkodzili ją za pomocą toksyny, zregenerowała się. Komórki satelitarne przekształciły się w komórki mięśniowe. Także po przeszczepieniu myszom wyhodowane mięśnie dobrze się zintegrowały z resztą organizmu i pracowały bezproblemowo.

Na razie badania prowadzone były na myszach. Możliwe, że za kilka lat wyhodowana w laboratorium tkanka mięśniowa będzie mogła zostać użyta do leczenia ludzi.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>