HIV zabija Afrykę!

Dokładnie ćwierć wieku temu Amerykanie zapowiedzieli przygotowanie w ciągu dwóch lat szczepionki uodparniającej na wirusa HIV. Z optymistycznych zapowiedzi nic nie wyszło. Tylko w Afryce zarażonych HIV jest około 25 mln osób. Większość z nich umrze w ciągu 10 lat. Oficjalne statystyki podają, że w Kamerunie zarażonych jest 6 proc. mieszkańców. W te wyliczenia nie należy jednak wierzyć. W tym afrykańskim kraju zarażona może być nawet co trzecia osoba.

? Możemy mówić nie o epidemii ale o pandemii HIV i AIDS – twierdzi Biwele Sida, dyrektor szpitala w kameruńskim Jaunde. – To największy problem naszego kraju.

Większość zarażonych to młodzi ludzie, choroba skraca ich życie do 35 lat. W całej Afryce przez AIDS sierotami zostało 10 milionów dzieci, prawie milion zaraziło się HIV w łonie matki.

? W zeszłym roku leczyliśmy zarażonych 900 kobiet w ciąży, tylko 5 procent z nich urodziło chore dziecko – mówi Francais Nbele z kameruńskiego Centrum Hantal Biya.

Problem w tym, że leki przeciwwirusowe to luksus, zawodzi też edukacja i prewencja.

? Chorzy najpierw idą do swoich uzdrowicieli, płacą im, a do lekarzy przychodzą jak już jest za późno – mówi misjonarka świecka Ewa Gawin.

Z ostatniego raportu opublikowanego przez amerykańskich naukowców na łamach ?Science? wynika, że pieniądze na walkę z AIDS wydawane są na mało skuteczne metody zapobiegania – testy, środki zapobiegawcze dla kobiet czy prezerwatywy. W Afryce się to jednak nie sprawdza: mieszkańców tego kontynentu należy namawiać do zmniejszenia liczby partnerów, mężczyzn dodatkowo do obrzezania.

 

www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>