Hipnoza pomaga w leczeniu!

Zjawisko hipnotyzacji – wprawiania w pewien rodzaj transu za pomocą słów i gestów – od wieków fascynuje ludzkość. Naukowcy potwierdzają jej korzystny wpływ w leczeniu niektórych dolegliwości. „Dowiedziono wiele razy, że hipnoza może pomóc w łagodzeniu ostrego bólu, a także wzmocnić skuteczność psychoterapii. W żadnym przypadku hipnoza nie zastąpi interwencji medycznej, może ją jednak w pewnych przypadkach wspierać” – podkreśla prof. Jerzy Aleksandrowicz z Katedry Psychoterapii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Czym jest hipnoza?….Zjawisko hipnotyzacji – wprawiania w pewien rodzaj transu za pomocą słów i gestów – od wieków fascynuje ludzkość. Naukowcy potwierdzają jej korzystny wpływ w leczeniu niektórych dolegliwości. „Dowiedziono wiele razy, że hipnoza może pomóc w łagodzeniu ostrego bólu, a także wzmocnić skuteczność psychoterapii. W żadnym przypadku hipnoza nie zastąpi interwencji medycznej, może ją jednak w pewnych przypadkach wspierać” – podkreśla prof. Jerzy Aleksandrowicz z Katedry Psychoterapii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Czym jest hipnoza ?
Obiegowe opinie głoszą, że hipnoza jest szczególnym stanem umysłu, odmiennym od czuwania i snu, w którym osoba hipnotyzowana może wyzwolić ogromne, na co dzień nie wykorzystane zdolności. Powszechnie uważa się, że hipnotyzer posiada jakąś niezwykłą energię, która pozwala mu w czasie seansu kierować drugą osobą. Według popularnych wyobrażeń, człowiek poddany hipnozie traci kontrolę nad swoim zachowaniem i może postępować wbrew swoim zasadom i przekonaniom.
Współczesna nauka odrzuca wszystkie wymienione opinie. Według specjalistów w tej dziedzinie, stan hipnozy nie ma nic wspólnego z magią, choć efekty jej stosowania zadziwiają czasem nawet zatwardziałych sceptyków.
Czym więc jest – w świetle badań naukowych – fenomen stanu hipnotycznego? „Hipnoza to intensywna koncentracja na drugiej osobie, szczególny rodzaj relacji międzyludzkiej, w której wzmożona jest podatność na sugestię. Człowiek zahipnotyzowany jest całkowicie skupiony na tym, co robi hipnotyzujący – przestaje być krytyczny, nie widzi i nie słyszy nic poza sygnałami przesyłanymi przez tę osobę” – tłumaczy prof. Aleksandrowicz.
Pod wpływem sugestii hipnotyzera w umyśle pacjenta rodzą się wyobrażenia, dzięki którym może on wpłynąć na reakcje swojego ciała. Jeśli hipnotyzer powtarza pacjentowi: „trzymasz w ręku bardzo ciężką kulę”, to pacjent podatny na sugestię ugina rękę pod fikcyjnym ciężarem. Jeśli hipnotyzer powtarza, że przewlekły ból mija, pacjent zaczyna go mniej odczuwać itp.
Nie znaczy to jednak – dodają naukowcy – że hipnotyzer może zasugerować wszystko, a nawet przejąć całkowitą kontrolę nad pacjentem. Eksperymenty dowodzą, że osoby badane mogą w każdej chwili odmówić wykonania sugerowanej czynności lub wyjść ze stanu hipnozy. Jak twierdzi prof. Aleksandrowicz, zahipnotyzowany zachowuje się zawsze zgodnie ze swymi normami moralnymi, nie można go więc sugestią nakłonić np. do kradzieży, jeśli jest to sprzeczne z przyjętymi przez niego wartościami.
Podobnie sprawa wygląda z rzekomymi zdolnościami nadprzyrodzonymi osoby poddanej hipnozie. „Zwiększenie siły mięśni, zdolności uczenia się i ostrości zmysłów wywołane sugestią hipnotyczną nie przekracza tego, co można osiągnąć także bez hipnozy” – zaznacza prof. Aleksandrowicz.
Klasycznym przykładem jest tzw. most kataleptyczny, czyli sytuacja, gdy dana osoba podczas seansu hipnotycznego zastyga w pozycji leżącej, mając za punkt podparcia tylko głowę i stopy. Jak podkreśla prof. Aleksandrowicz, nie ma w tym zjawisku nic szczególnego i każdy średnio wysportowany człowiek może – bez poddawania się hipnozie – osiągnąć pozycję mostu kataleptycznego.
Nie każdego można zahipnotyzować
Wbrew potocznemu przekonaniu naukowcy twierdzą, że nie trzeba mieć specjalnej mocy, by zostać hipnotyzerem – właściwie każda osoba o przeciętnej inteligencji może opanować technikę wprowadzania w stan hipnozy. Nie każdy jednak jest podatny na działanie tej szczególnej formy sugestii.
Amerykańscy psycholodzy z Uniwersytetu Stanforda opracowali nawet specjalną skalę podatności na hipnozę (stanfordzka skala podatności hipnotycznej), zawierającą się w przedziale od 0 do 12 (0 – brak podatności, 12 – maksymalna podatność). Większość osób uzyskuje ocenę bliską środka skali. 95 proc. przebadanych osiąga co najmniej 1.
Jak tłumaczy prof. Aleksandrowicz, łatwiej ulegają hipnozie osoby, które nie boją się bliskiej więzi emocjonalnej z drugą osobą. Jeśli zaś ktoś nie jest podatny na sugestię, to nie można go do niej nakłonić – choćby nawet hipnotyzer bardzo się starał.Po co nam hipnoza?
Lekarze od dawna zadają sobie pytanie, czy hipnozą można leczyć, a jeśli tak, to jakie choroby.
Prof. Aleksandrowicz podkreśla, że hipnoza sama w sobie nie ma wartości leczniczej. Jest jednak narzędziem, które w rękach dobrego lekarza czy psychoterapeuty może mieć korzystny wpływ na zdrowie pacjenta.
Zdaniem specjalistów, podstawowym zastosowaniem hipnozy jest uśmierzanie bólu w różnych specjalnościach – chirurgii, stomatologii czy położnictwie. Jak przypomina prof. Aleksandrowicz, jednym z najbardziej znanych „hipnotycznych anestezjologów” był Anatolij Kaszpirowski, który samym tylko monotonnym głosem znieczulał operowanych pacjentów. Jednak – według prof. Aleksandrowicza – fenomen ten nie polegał na szczególnej mocy czy osobowości Kaszpirowskiego, ale właśnie na podatności chorych na sugestię.
Przeciwbólowe właściwości hipnozy potwierdziły amerykańskie badania kliniczne. Np. amerykański zespół powołany przez National Institutes of Heath uznał w 1996 r., że hipnoza może być skutecznym środkiem uśmierzającym przewlekły ból wywołany np. nowotworem. Inne badania z udziałem dużej liczby pacjentów dowiodły, że hipnoza zmniejsza ostre bóle zębów czy bóle porodowe. Przeciwbólowe działanie hipnozy w niektórych przypadkach dorównuje, a nawet przewyższa efekt wywołany morfiną.
Jak dodaje prof. Aleksandrowicz, hipnoza jest stosowana także z dobrym skutkiem w psychoterapii. Pomaga w leczeniu takich zaburzeń, jak otyłość, bezsenność, fobie, niepokój. Naukowcy nie znaleźli natomiast dowodów na to, by dzięki hipnozie można było – jak głoszą anonse w prasie – rzucać wszelkie nałogi: narkomanię, alkoholizm czy palenie papierosów.
Dostrzegając lecznicze zastosowanie hipnozy, specjaliści zaznaczają, by przed skorzystaniem z tego rodzaju terapii zasięgnąć porady lekarskiej. To lekarz wraz z pacjentem powinni wspólnie zdecydować o tym, czy i jak stosować techniki hipnotyczne, by przyniosły właściwe efekty.

PAP – Nauka w Polsce, Szymon Łucyk

2 myśli nt. „Hipnoza pomaga w leczeniu!

 1. Witam,
  Od pewnego czasu interesuje sie tematem hipnozy i autohipnozy i podczas
  czytania jednego artykulu zaczelam sie zastanawiac czy mozliwa jest w
  jakikolwiek sposob pomodz po przez zastosowania hipnozy w przypadku mojej
  mlodszej siostry.
  Wioletka ma 11 lat i urodzila sie z dzieciezym porazeniem mozgowym,nie
  licze na to iz poprzez te praktyke wrocicie ja w 100%do zdrowia.Postarnm
  sie przyblizyc stan zdrowia siostry.Wiola od niemowlaka jedzi z mamus po
  przeroznego rodzaju osrodkach rechabilitacyjnych dzieki pomocy ludzi i
  odzewow na apele mamusi za co jestesmy im wszyscy wdzieczni siostra ma
  mozliwosc takowe rechabilitacje przejsc jednakze :( poprawa jest bardzo
  znikoma. siostra ma slabo wladna prawa raczke i nozke wzasadzie obydwie sa
  w dosyc kiepskiej formie.:( jest rozumnym aniolkiem hehe jednakze co sie ma
  mowy niestety z tym takze sa problemy-na tyle na ile obmyslila swoj wlasny
  jezyk niekiedy przy pomocy raczki na tyle jest wstanie przekazywac to co
  chce lecz niekiedy to nie wystarcza wten czas wierzcie mi na slowo serce
  peka jak slyszy sie placz dziecka spowodowany tym ze nikt nie moze
  zrozumiec co ono chce przekazac.PROSZE! czy ktos moglby mi powiedziec czy
  po przez hipnoze w jakim kolwiek nawet najdr
  obniejszym stopniu mozna pomodz jej w chcociaz czesci dac jej szanse na
  to co kazdy znas posiada nie potrawiac tego docenic gdyz jest to tak
  codzienne i zwyczajne dla nas.powinnam jeszcze napomniec iz siostra jest
  wczesniakiem urodzila sie w 7miesiacu ciazy co chyba jest poniekad
  przyczyna tego iz jest chorowita-tzn szybko lapie infekce. wiem ze poprzez
  uzycie hipnozy co poniektorzy potrafili leczyc ludzi z chorob paradoxalnie
  niewyleczalnych -w przypadkach gdzie wielu lekarzy juz stawialo na tych
  pacjentach krzyzyk.
  :( Prosze o odpowiedz na mojego e-maila czy w tym przypadku sprobowanie
  leczenia po przez hipnoze moze dac jakikolwiek efekt i jesli jest nadzieja
  gdzie mogla bym szukac pomocy
  z uszanowaniem
  Agnieszka W.

 2. ja mam autystyczna corke i tez chcialabym zastosowac hipnoze u niej, prosze o jakas rade , czy jest mozliwosc i czy sa skutki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>