Chiński rząd: są wsie, gdzie więcej ludzi choruje na raka.

Ministerstwo ochrony środowiska Chin przyznało, że na szczególnie zanieczyszczonych obszarach kraju są wsie, gdzie więcej ludzi choruje na raka – pisze w piątek agencja AFP. Władze nie podały, gdzie dokładnie znajdują się takie miejscowości.
„Toksyczne i niebezpieczne substancje chemiczne spowodowały wiele nagłych przypadków (zanieczyszczenia) wody i atmosfery. Niektóre takie miejsca obejmują nawet całe wsie” – poinformował w tym tygodniu resort ochrony środowiska w raporcie, który został dołączony do planu rozwoju kraju na lata 2011-2015. Rząd w Pekinie potwierdził tym samym informacje mediów sprzed kilku lat o wyższej niż średnia zachorowalności na raka w niektórych szczególnie zanieczyszczonych regionach Chin. Jak podaje AFP, pewien chiński dziennikarz opublikował w 2009 roku mapę przedstawiającą kilkadziesiąt takich miejsc.

Władze Chin po raz pierwszy użyły w tym kontekście określenia „nowotworowe wsie” – zauważa AFP. Przypomina przy tym, że chińska administracja często spotykała się z niezadowoleniem mieszkańców protestujących przeciwko nieodpowiedniemu składowaniu odpadów przemysłowych, czy obecności substancji toksycznych w wodzie i powietrzu.

Według cytowanego przez AFP prawnika specjalizującego się w sprawach ochrony środowiska Wanga Canfy ostatni raport pokazuje, że w końcu „ministerstwo środowiska przyznało, iż zanieczyszczenie wywołuje nowotwory”.

Przedstawiciel ministerstwa nie chciał potwierdzić, że władze po raz pierwszy przyznały istnienie tzw. nowotworowych wsi; zaznaczył za to, że rząd już w przeszłości wykazywał związek między środowiskiem a zdrowiem.

W ciągu ostatnich trzech dekad zanieczyszczenie środowiska w Chinach gwałtownie wzrosło wraz z szybkim uprzemysłowieniem kraju. Chińskie metropolie należą do najbardziej zanieczyszczonych na świecie. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>