Helicobacter pylori a choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy ! .

U 10 proc. populacji ludzkiej choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy występuje przynajmniej raz w ciągu życia. Obecnie wiadomo, że najczęstszą jej przyczyną jest zakażenie bakteryjne. Zespół naukowców z Akademii Medycznej w Białymstoku zbadał związek między występowaniem bakterii w jamie ustnej a chorobą wrzodową…..

Helicobacter pylori, wywołujący wrzody drobnoustrój, ma kształt spiralny i żyje w śluzie wytwarzanym w żołądku i dwunastnicy. Zakażenie tą bakterią występuje u prawie wszystkich osób z owrzodzeniami dwunastnicy i 75 proc. chorych na wrzody żołądka. W Polsce częstość zakażenia szacuje się na około 70 proc. populacji. Helicobacter pylori poza żołądkiem występuje także w jamie ustnej, najczęściej w płytce nazębnej.
Zespół naukowców z Oddziału Chorób Wewnętrznych i Gastroenterologii Szpitala Wojewódzkiego w Białymstoku, Zakładu Protetyki Stomatologicznej i Zakładu Patomorfologii Ogólnej Akademii Medycznej przeprowadził badania, których celem było sprawdzenie, czy stan uzębienia i higiena jamy ustnej wspomagają eliminowanie bakterii z żołądka W skład zespołu weszli: dr Dorota Namiot, prof. Zbigniew Namiot, prof. Jan Stasiewicz, prof. Andrzej Kemona oraz dr Maria Gołębiewska.
"Badania wykonano u 137 pacjentów z chorobą wrzodową dwunastnicy lub żołądka, w średnim wieku 52 lat – wyjaśnia prof. Zbigniew Namiot. – Zakażenie żołądka bakterią oceniano przed leczeniem i 6 tygodni od jego zakończenia. Badanie stomatologiczne wykonywano po 6 tygodniach od zakończenia leczenia".
Skuteczność terapii wynosiła od 63 do prawie 86 proc., w zależności od zastosowanych preparatów. Okazało się, że średnia liczba zębów własnych, zębów z próchnicą, zębów wypełnionych, jak również wskaźniki osadu nazębnego, stanu tkanek przyzębia oraz rodzaju i liczby posiadanych uzupełnień protetycznych, nie wykazywały związku ze skutecznością zastosowanego leczenia.  "Przeprowadzone przez nas analizy pokazały, że zabiegi usuwania płytki nazębnej z zębów własnych i protez zębowych nie zwiększały skuteczności eliminacji drobnoustrojów – podsumowuje wyniki prof. Namiot. – Wydaje się zatem, że stan uzębienia naturalnego oraz rodzaj i liczba posiadanych uzupełnień protetycznych nie mają wpływu na skuteczność eliminowania bakterii Helicobacter pylori z żołądka".
Specjaliści podkreślają jednak, że warto pamiętać, iż stan uzębienia oraz odpowiednia higiena jamy ustnej mają istotny wpływ na ogólny stan zdrowia organizmu i samopoczucie. MWE
PAP – Nauka w Polsce

 

2 myśli nt. „Helicobacter pylori a choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy ! .

  1. chciałam się zapytać czy chroba cheliktobakter pylori jest groźna i czy się na to operuje jeżeli wystaniom wrzody proszę o odpisanie

  2. Pingback: Moja Internetowa Poradnia Konsultacyjna- Helicobacter pyroli. | Dr Jacek Roik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>