Hamburgera, colę i zespół metaboliczny, proszę! To sa składniki niezdrowej „diety zachodniej”!

Najnowsze wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Minneapolis potwierdzają, że dieta zachodnich społeczeństw wpływa na wzrost ryzyka wystąpienia zespołu metabolicznego. Proces globalizacji powoduje, że preferencje żywieniowe w państwach uprzemysłowionych stają się coraz bardziej podobne. Dominuje niezdrowa ?dieta zachodnia? (z ang. Western diet), która jest jedną z głównych przyczyn ekspansji otyłości, zespołu metabolicznego i aterotrombozy.

Doktor Lyn Steffen wraz z grupą współpracowników z Uniwersytetu w Minneapolis otrzymała wiarygodne wyniki, z których jednoznacznie wynika, że dieta bogata w smażone potrawy, czerwone mięso, białe pieczywo i napoje gazowane, a równocześnie uboga w warzywa, ryby i owoce jest powiązana ze wzrostem ryzyka wystąpienia zespołu metabolicznego. W porównaniu z większością podobnych projektów naukowych, wyniki zespołu dr Steffen wydają się bardzo wartościowe. Badacze z Minneapolis nie skupili się bowiem tylko na jednym wyodrębnionym składniku pokarmowym, lecz analizowali złożone wzory żywieniowe. Dieta żadnego człowieka nie składa się przecież z jednego rodzaju pożywienia.
Naukowcy w swojej analizie uwzględnili grupę 9514 pacjentów, biorących udział w projekcie badawczym ARIC (Atherosclerosis Risk in Communities). Przez 9 lat analizowali ich sposób odżywiania uwzględniając aż 66 składników pokarmowych. Pacjentów przydzielono do dwóch grup, jedna stosowała ?dietę zachodnią?, a druga przestrzegała zasad zdrowego odżywiania. Po zakończeniu analiz u 40 proc. osób biorących udział w projekcie ARIC stwierdzono zespół metaboliczny. Uwzględniając różne czynniki demograficzne, aktywność fizyczną oraz palenie papierosów wykazano, że ?dieta zachodnia? aż o 18 proc. zwiększa ryzyko rozwoju zespołu metabolicznego.
W kolejnych etapach badania naukowcy analizowali wpływ spożywania poszczególnych składników pokarmowych. Obecność w diecie smażonych potraw, czerwonego mięsa oraz napojów gazowanych (zarówno dietetycznych, jak i zawierających cukier) zwiększa ryzyko wystąpienia zespołu metabolicznego. Natomiast konsumpcja produktów mlecznych wykazała właściwości ochronne.
- Za wzrost ryzyka wystąpienia zespołu metabolicznego związanego z ?zachodnią dietą? odpowiada przede wszystkim przetworzone, czerwone mięso. U osób spożywających je przynajmniej dwa razy dziennie lub w dużych ilościach ryzyko rozwoju zespołu metabolicznego jest aż o 26 proc. większe niż u osób, które jedzą je dwa razy w tygodniu lub w małych ilościach ? powiedziała dr Lyn Steffen redakcji heartwire.

Zespół metaboliczny to medyczne określenie całej grupy nieprawidłowości związanych z metabolizmem organizmu, takich jak: otyłość, wysokie ciśnienie tętnicze krwi, hipercholesterolemia oraz insulinooporność. Należy on do najpoważniejszych czynników ryzyka aterotrombozy – groźnego dla życia zakrzepowego powikłania miażdżycy. Zaburzenie to powodują dwa procesy: utworzenie blaszki miażdżycowej oraz wytworzenie skrzepliny, która zwęża bądź całkowicie zamyka tętnicę. Aterotromboza jest obecnie jednym z najgroźniejszych schorzeń, które przyczyniają się do śmierci milionów ludzi na całym świecie.

 

Informacja ze strony internetowej Instytutu Aterotrombozy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>