Hamburger tak, ale z pigułką.

Śmieciowe jedzenie nie zaszkodzi, pod warunkiem że zażyjemy lek obniżający poziom cholesterolu – uznali brytyjscy naukowcy. Jedna tabletka, kosztująca tyle co saszetka keczupu, może zapobiec szkodom wyrządzanym przez niezdrowe jedzenie. Naukowcy z Imperial College London zaproponowali, żeby śmieciowe jedzenie zagryzać odtrutką w postaci leku obniżającego poziom cholesterolu we krwi. Na dowód słuszności swojej tezy przytaczają dane wynikające z badań z udziałem 43 tysięcy osób. Codzienna dawka statyn zdołała u nich zneutralizować ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego, mimo że każdego dnia zjadali 200-gramowego cheeseburgera, popijając go milk shake?iem.

Odkryte w latach 70. ubiegłego wieku statyny zdołały ograniczyć liczbę zgonów z powodu zawału serca i udaru. Uznane zostały za lek wyjątkowo skuteczny i bezpieczny. Jednak badania pokazują, że i jego działanie nie jest wolne od skutków ubocznych (m.in. może spowodować uszkodzenie mięśni). Dlatego w Polsce statyny można kupić wyłącznie na receptę.

Rzeczpospolita donosi, że wnioski płynące z tych badań wzbudziły zdecydowany sprzeciw w środowisku medycznym, bowiem niezdrowa dieta skutkuje nie tylko podniesieniem poziomu cholesterolu, ale również wieloma innymi komplikacjami, takimi jak otyłość czy cukrzyca.

Więcej: www.rp.pl

Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia, www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>