Gwiaździsta katarakta po ciosie w oko.

U pewnego Austriaka po uderzeniu pięścią w oko utworzyła się zaćma w kształcie gwiazdy. Pięćdziesięciopięcioletni mężczyzna zgłosił się do lekarza, bo w ciągu pół roku jego wzrok stopniowo się pogarszał. W oko został uderzony 9 miesięcy wcześniej. Najczęściej zaćmy pourazowe powstają po uderzeniu pięścią lub piłką, ale zdarza się, że proces chorobowy zapoczątkowuje wybuchająca poduszka powietrzna. Podczas wypadku przez gałkę oczną przemieszcza się fala uderzeniowa. Zmętnienie – niekiedy w kształcie gwiazdy czy rozety – może wystąpić w korze lub w jądrze soczewki.

Pacjent, którego przypadek opisano w New England Journal of Medicine, został zoperowany przez lekarzy z Uniwersytetu Medycznego w Innsbrucku. Poddano go fakoemulsifikacji (soczewkę rozdrobniono za pomocą ultradźwięków, usunięto przez kilkumilimetrowy otwór i tą samą drogą wprowadzono implant).

Autor: Anna Błońska, www.kopalniawiedzy.pl

Źródło: Live Science/New England Journal of Medicine

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>