Guma guar – pomocna przy tworzeniu nowoczesnych termometrów.

Naukowcy odkryli nowe właściwości gumy guar. Znany od lat materiał modyfikowany cieczą jonową nie tylko doskonale przewodzi prąd elektryczny, ale również daje się formować w cienkie filmy oraz tworzy żel. Tak modyfikowana guma guar wykazuje niezwykłe właściwości, które można użyć przy konstrukcji nowoczesnych termometrów-informuje „Journal of Materials Chemistry”.

Guma guar to powszechnie znany naturalny materiał (polisacharyd), posiadający dobrą lepkość, przezroczystość oraz elastyczność. Dotąd była w ograniczonym stopniu wykorzystywana w przemyśle, głównie ze względu na brak możliwości tworzenia wysokiej jakości cienkich folii.
Naukowcy z japońskiego Kagoshima University opracowali metodę modyfikacji gumy guar, tak by można było tworzyć z niej żel oraz cienką folię. Proces polega na zmieszaniu gumy guar z cieczą jonową – chlorkiem 1-butylo-3-metyloimidazoliowym (ang. 1-butyl-3-methyl-imidazolium chloride) – i podgrzaniu do czasu, aż guma całkowicie się rozpuści w cieczy.

Powstały materiał można odpowiednio modelować przez wyciskanie, dzięki czemu możliwe jest wytworzenie cienkich folii o doskonałych właściwościach optycznych (wysoka przezroczystość) oraz elektrycznych (materiał przewodzi prąd elektryczny podobnie, jak półprzewodniki).

W zależności od temperatury otoczenia, folia może mięknąć i przekształcać się w żel. Co ciekawe, folia z modyfikowanej gumy guar zmienia się w żel, gdy jej temperatura obniża się i ponownie tężeje (twardnieje) – gdy wzrasta.

Według naukowców, tego typu unikatowe właściwości można wykorzystać m.in. przy tworzeniu nowoczesnych sensorów temperatury (termometrów). KLG

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>