Grzyby lubią stopy.

Prawie 200 różnych rodzajów grzybów kolonizuje ludzkie stopy – obliczyli naukowcy, którzy opublikowali swoje wnioski na łamach magazynu „Nature”. Grzyby można znaleźć na całej powierzchni ludzkiego ciała, ale najchętniej umiejscawiają się na piętach, pod paznokciami u nóg i między palcami u nóg. Zwykle grzyby żyjące na skórze nie robią swojemu gospodarzowi krzywdy, ale mnożąc się mogą powodować infekcje. Stworzona przez amerykańskich naukowców mapa rozmieszczenia różnorodnych grzybów na ludzkiej skórze może pomóc w walce z chorobami grzybiczymi.

Badacze z National Human Genome Research Institute w Bethesdzie w stanie Maryland zsekwencjonowali DNA grzybów żyjących na 14 różnych obszarach skóry u 10 zdrowych dorosłych. Próbki pobrano m.in. z kanału usznego, spomiędzy brwi, palców u nóg i spod paznokci, z potylicy, pięt, klatki piersiowej i dłoni.

Z analiz wynika, że bogactwo grzybów różni się w zależności od części ciała. Najbogatsza kolonia zasiedla pięty – żyje tam ok. 80 rodzajów tych organizmów. Pod paznokciami u nóg znaleziono ok. 60 rodzajów, natomiast między palcami u nóg występuje 40.

Inne preferowane przez grzyby miejsca to dłonie, przedramiona i wnętrza łokci. Tam żyje od 18 do 32 typów. Dla kontrastu głowa i tors nie cieszą się wśród tych organizmów powodzeniem – odkryto tam zaledwie 2-10 rodzajów grzybów.

„Skoro na stopach roi się od grzybów, to warto nosić klapki w przebieralniach, aby nie mieszać swoich z innymi” – przypomniała dr Julia Segre.

Naukowcy podkreślają, że zachwiana równowaga wśród mikroorganizmów daje szkodliwym drobnoustrojom możliwości rozwoju i wywołania choroby. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>