Gry wideo mogą być korzystne dla stanu psychicznego seniorów.

Seniorzy, którzy grają w gry komputerowe mają mniej negatywnych emocji i mniej objawów depresji – wynika z badań, które publikuje pismo „Computers in Human Behavior”. Takie obserwacje poczynili naukowcy amerykańscy z North Carolina State University, którzy przeprowadzili badania w grupie 140 osób w wieku 63 lat i starszych (średnia wieku 77,5 lat). Poproszono ich by ocenili, jak często grają w gry komputerowe, jeśli w ogóle to robią. 60 proc. z nich przyznała, że robi to regularnie lub okazjonalnie, przy czym 35 proc. – przynajmniej raz w tygodniu. Następnie wszyscy przeszli testy psychologiczne, które miały ocenić ich emocje, samopoczucie, występowanie objawów depresji i funkcjonowanie społeczne.

Okazało się, że seniorzy, którzy grali w gry komputerowe, nawet tylko okazjonalnie, mieli mniej negatywnych emocji, lepsze samopoczucie, mniej objawów depresji i lepiej funkcjonowali wśród ludzi, w porównaniu z tymi, którzy nie korzystali z nich wcale.

„Opublikowane przez nas badania sugerują, że istnieje związek między graniem w gry wideo a lepszym samopoczuciem i funkcjonowaniem emocjonalnym” – komentuje współautor pracy dr Jason Allaire.

Obecnie jego zespół planuje badania, które pomogą określić, czy granie w gry komputerowe faktycznie poprawia zdrowie psychiczne u starszych osób. (PAP)

jjj/ agt/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>