Gruźlica – nieodłączna towarzyszka ludzkości.

Prątek gruźlicy towarzyszy ludzkości od co najmniej 70 tys. lat – ogłosili naukowcy na łamach pisma „Nature Genetics”. Międzynarodowa grupa naukowców, kierowana przez Sebastiena Gagneux ze Szwajcarskiego Tropikalnego Publicznego Instytutu Zdrowia, sprecyzowała miejsce i czas pojawienia się choroby. Opierając się na zsekwencjonowanym genomie prątka gruźlicy (Mycobacterium tuberculosis) badacze ustalili, że pojawił się on co najmniej 70 tys. lat temu w Afryce.

Zdaniem naukowców analiza porównawcza genomów prątka i człowieka pozwala przyjąć, że ewoluowały one w bliskiej wzajemnej relacji, trwającej dziesiątki tysięcy lat. Prątki gruźlicy wyemigrowały z Afryki wraz z ludźmi (ok. 60 tys. lat temu) i rozprzestrzeniły się po całym świecie. Ludzkie migracje stworzyły znakomite warunki do ekspansji choroby i zwiększenia się różnorodności prątków.

W epoce neolitu, na skutek rozwoju rolnictwa, zmienił się tryb życia ludzi. Zaczęto zakładać osady i mieszkać w większych grupach. Ta intensyfikacja kontaktów międzyludzkich również mogła sprzyjać rozprzestrzenianiu się gruźlicy.

Z najnowszych badań wynika, że gruźlica nie pochodzi od zwierząt domowych. „Powód jest prosty – Mycobacteria tuberculosis pojawiły się na długo przedtem, nim ludzie rozpoczęli udomawianie zwierząt” – wyjaśnia Gagneux.

Na gruźlicę umiera rocznie 1-2 mln ludzi, głównie w krajach rozwijających się. Jeżeli choroba nie jest leczona, przeżywalność wynosi zaledwie 50 proc.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>