Groźne bakterie można pozbawić zdolności do tworzenia zwartych kolonii.

Odpowiednio wpływając na bakterie z gatunku Pseudomonas aeruginosa można sprawić, że przestają tworzyć niebezpieczną zwartą warstwę – biofilm – informuje pismo „Cell Reports”. Biofilm, zwany także błoną biologiczną to złożona wielokomórkowa struktura drobnoustrojów, otoczona warstwą substancji organicznych i nieorganicznych, wytwarzanych przez te organizmy. Biofilm jest lepki i trudno go usunąć – zwłaszcza, gdy powstanie na przykład w płucach osoby chorej na mukowiscydozę czy raka płuc. Do wchodzących w skład biofilmu bakterii z trudem docierają antybiotyki.

Joao Xavier z Memorial Sloan-Kettering Cancer Center W Nowym Jorku umieścił kolonie bakterii Pseudomonas aeruginosa w centrum płytki z pożywką i pozwolił im się rozprzestrzeniać, tworząc biofilm. Po 24 godzinach zespół zeskrobał wszystkie bakterie, pobrał niewielka próbkę i umieścił ją w centrum nowej płytki.

Po upływie następnych 24 godzin pobrano próbkę z drugiej hodowli i umieszczono na kolejnej pożywce – i tak postępowano w sumie przez dziewięć dni. Po tym czasie około 20 kolonii zaczęło zmieniać sposób rozprzestrzeniania się. Zamiast tworzyć „gałązki” odchodzące od centralnej masy, bakterie „rozlewały się” jak plama o gładkich zarysach. Xavier nazwał to zachowanie „hyperswarmingiem”.

Dokładne badanie wykazało, że po wielu przeniesieniach z pożywki na pożywkę u bakterii pojawiła się mutacja, dzięki której zyskiwały kilka wici pozwalających poruszać się sprawniej (zwykłe Pseudomonas mają tylko jedną wić). Jednocześnie jednak w dużej mierze traciły zdolność tworzenia biofilmu (prawdopodobnie oddalały się od innych osobników zanim jeszcze zdążyły zadziałać lepkie wydzieliny).

Gdyby udało się sztucznie wywoływać takie zachowanie bakterii Pseudomonas w organizmie zakażonej osoby, leczenie mogłoby się stać bardziej skuteczne – przypuszcza Xavier. Ponadto eksperyment może posłużyć jako model do przyszłych badań nad ewolucją – rzadko zdarzają się tak łatwe do powtórzenia jej przykłady. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>