Gra w piłkę nożną dobra na nadciśnienie.

Gra w piłkę nożną szczególnie efektywnie pomaga w obniżeniu ciśnienia tętniczego i może zapobiegać udarowi mózgu – informuje pismo „Medicine and Science in Sports and Exercise”.
Nadciśnienie tętnicze ma co trzeci Polak, a częstość jego występowania rośnie z wiekiem. Nadciśnienie podnosi ryzyko udaru i zawału. Od dawna wiadomo było, że aktywność fizyczna może obniżyć ciśnienie krwi.
Kierowany przez Petera Krustrupa zespół naukowców z uniwersytetów w Exeter i Kopenhadze oraz duńskiego szpitala uniwersyteckiego Gentofte przeprowadził trwające pół roku badania na 33 mężczyznach – ochotnikach w wieku od 33 do 54 lat, z łagodnym i umiarkowanym nadciśnieniem. Zostali oni losowo podzieleni na dwie grupy. Jedna dwa razy w tygodniu uczestniczyła w dwugodzinnych treningach piłkarskich, podczas gdy druga była otoczona opieką medyczną – między innymi otrzymywała informacje o tym, jak ważna jest aktywność fizyczna, właściwa dieta i kontrola ciśnienia.

Jak wykazały testy przeprowadzone po trzech i sześciu miesiącach, w przypadku trenujących futbol średnie ciśnienie tętnicze spadło o 10 milimetrów słupa rtęci, podczas gdy w grupie kontrolnej – tylko o 5 mm Hg. U trzech na czterech mężczyzn w ćwiczącej grupie ciśnienie spadło do prawidłowych wartości. W porównaniu z grupą kontrolną o 10 proc. wzrosła też wydolność, tętno w spoczynku było wolniejsze o osiem uderzeń na sekundę, a masa tkanki tłuszczowej spadła średnio o dwa kilogramy.

Wcześniejsze badania tego samego zespołu wykazały korzystny wpływ gry w piłkę nożną na ciśnienie tętnicze i serce u kobiet przed menopauzą z normalnym ciśnieniem. Obecnie planowany jest eksperyment z udziałem kobiet cierpiących na nadciśnienie.(PAP)

pmw/ mrt/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>