GPS szkodzi pamięci.

Uwaga kierowcy! Korzystanie z samochodowej nawigacji może wywoływać kłopoty z pamięcią i orientacją przestrzenną – wynika z najnowszych badań. Dlaczego? Jednym ze sposobów, w jaki orientujemy się w przestrzeni jest zapamiętywanie charakterystycznych punktów. W czasie odnajdywania drogi do celu zauważamy np. nietypowy budynek lub drzewo i pamiętamy czas, jaki upłynął od momentu, kiedy mijaliśmy ten punkt. Osoby, które często przemieszczają się po tej samej trasie, pokonują ją niejako automatycznie, na zasadzie wyuczonych odruchów. Podobnie reagujemy słuchając poleceń samochodowego pilota.

Badania wykazały, że u osób, które aktywnie wyszukują drogę za pomocą punktów orientacyjnych pewna część mózgu zwana hipokampem jest bardziej aktywna niż u tych, którzy zdają się na automatyczne reakcje. Ten obszar w ludzkim mózgu odpowiada za działanie pamięci i orientacji w przestrzeni. Pierwsza grupa lepiej radziła sobie również rozwiązywaniem testów sprawdzających zdolności intelektualne.

Kiedy możemy sobie poradzić na drodze samodzielnie, warto więc użyć własnych szarych komórek. (PAP Life)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>