Goserelina chroni kobiety po chemioterapii przed wczesną menopauzą.

Ryzyko przedwczesnej menopauzy u młodych kobiet, które przeszły chemioterapię może zostać zniwelowane poprzez zastosowanie gosereliny. Lek ten zwiększa również szansę na zajście w ciążę i urodzenie zdrowego dziecka. Poinformowano o tym podczas 50. dorocznego zjazdu Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej, który odbywa się w dniach 30 maja – 3 czerwca w Chicago. Wczesne objawy menopauzy to jeden z najbardziej dokuczliwych skutków ubocznych chemioterapii. Mogą one dotknąć nawet kobiety pomiędzy 20. a 30. rokiem życia. Pojawiają się nagle i są bardziej intensywne niż wówczas, gdy proces ten przebiega w swoim czasie – podkreśla autorka badań dr Kathy Albain z Loyola University Medical Center.

W badaniach wzięły udział pacjentki z rakiem piersi przed 50. rokiem życia. 131 kobiet przeszło standardową chemioterapię, a 126 chemioterapię połączoną z przyjmowaniem gosereliny (syntetyczny analog gonadoliberyny, obniżający aktywność gonad). Lek podawano w zastrzykach co cztery tygodnie w czasie trwania chemioterapii.

Po dwóch latach 45 proc. kobiet z pierwszej grupy przestało miesiączkować i nastąpił u nich wzrost poziomu hormonu FSH we krwi, co świadczy o zmniejszonej produkcji estrogenu. W grupie przyjmującej goserelinę dotyczyło to jedynie 20 proc. kobiet, a 21 proc. pacjentek zaszło w ciążę (w porównaniu z 11 proc. w grupie, która przeszła standardowe leczenie).(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>