Gorzów Wlkp.: sanepid ostrzega przed pasożytami w piaskownicach.

Lubuski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Gorzowie Wlkp. przypomina administratorom osiedli oraz dyrektorom placówek oświatowych (żłobków, przedszkoli, szkół) o konieczności wymiany piasku w piaskownicach na placach zabaw.
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gorzowie Wlkp. (WSSE) zaleca wymianę piasku w piaskownicach co najmniej dwa razy w sezonie wiosenno-letnim, tj. raz przed sezonem i drugi raz w połowie sezonu. Według WSSE ważne jest także odpowiednie ogrodzenie placów zabaw oraz zabezpieczanie piaskownic na noc np. nieprzemakalnym materiałem, co utrudnia zwierzętom dostęp do piaskownic. Pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej na terenie woj. lubuskiego podczas kontroli w okresie wiosenno-letnim będą zwracali szczególną uwagę na właściwy stan sanitarno-porządkowy piaskownic oraz terenów wokół placów zabaw. Kontrolą objęte zostaną także urządzenia znajdujące się na placach zabaw, które powinny posiadać certyfikaty bezpieczeństwa.

- Piaskownice są w okresie wiosenno-letnim wspaniałym miejscem zabaw dla dzieci, ale mogą też stanowić poważne zagrożenie – ostrzega mgr Jolanta Borkowska-Jocz, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gorzowie Wlkp. Podkreśla, że w zanieczyszczonym piasku mogą znajdować się liczne chorobotwórcze bakterie, grzyby, pierwotniaki, pasożyty, będące źródłem groźnych chorób zakaźnych i pasożytniczych, m.in. salmonellozy, grzybic skóry i paznokci, toksokarozy, toksoplazmozy.

Jolanta Owsińska, kierownik Oddziału Epidemiologii WSSE w Gorzowie Wlkp., ostrzega także przed kleszczami, które można znaleźć nie tylko w lesie, czy na łące, coraz bardziej powszechne jest występowanie kleszczy w parkach miejskich.

Przypomina, że kleszcze są groźnymi pasożytami zewnętrznymi człowieka i zwierząt oraz najważniejszymi przenosicielami (wektorami) i rezerwuarami wielu patogenów wywołujących liczne choroby zakaźne. W naszej strefie klimatycznej kleszcze wywołują głównie boreliozę, czyli chorobę z Lyme i kleszczowe zapalenie mózgu.

Jedyną formą zabezpieczenia przed kleszczami jest odpowiedni ubiór i profilaktyka w postaci szczepień. Dlatego, zdaniem Owsińskiej powinniśmy zakładać odzież w jasnych kolorach zakrywającą głowę, kark, ramiona aż po nadgarstki oraz wysokie obuwie i długie spodnie. Należy używać również repelentów, czyli środków odstraszających owady, które można zakupić w każdej aptece.

- Po każdym powrocie z terenu, gdzie mogliśmy być narażeni na ukąszenie przez kleszcze, należy spłukać ciało pod bieżącą wodą a następnie dokładnie obejrzeć skórę – w przypadku zauważenia kleszcza trzeba delikatnie usunąć go w całości, a następnie zdezynfekować miejsce wkłucia – radzi Owsińska. Dodaje, że jeżeli nie uda nam się usunąć kleszcza lub tylko jego część zostanie usunięta, należy zgłosić się do lekarza, który w prawidłowy sposób usunie intruza z naszego ciała.

WSSE/Rynek Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>