Gorąca krew pomoże wykryć raka.

Nowy test wykorzystujący ciepło do badania białek krwi pozwala wykryć raka szyjki macicy, a nawet określić stopień jego zaawansowania – informuje pismo „Plos One”. „Termogram osocza” pozwala rozpoznać białka występujące we krwi – w tym także te wytwarzane przez nowotwory. Każde białko inaczej reaguje na ciepło.

Metodę opracowali naukowcy z University of Louisville i przetestowali na 67 kobietach w różnych stadiach raka jajnika. Okazało się, że można nie tylko wykryć zmiany nowotworowe, ale i określić ich stopień zaawansowania.

Wypowiadający się dla BBC brytyjscy specjaliści z Cancer Research UK przyznają, że test może zwiększyć wykrywalność raka szyjki macicy, potrzebne są jednak dodatkowe dane dotyczące jego dokładności i wiarygodności – trzeba wypróbować test na większej grupie kobiet.

Obecnie stosowane badania przesiewowe opierają się na poszukiwaniu pod mikroskopem nieprawidłowych komórek w wymazie pobranym specjalną szczoteczką z szyjki macicy oraz wykrywaniu obecności zwiększających ryzyko zachorowania wirusów brodawczaka ludzkiego. Nowa metoda jest mniej inwazyjna i wygodniejsza.(PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>