Głowy Amerykanów coraz większe.

W ciągu ostatnich 150 lat głowy białych Amerykanów w Stanach Zjednoczonych zrobiły się większe – wynika z badań antropologów sądowych. Antropolodzy sądowi z University of Tennessee w Knoxville przeanalizowali ponad 1500 czaszek. Najstarsze pochodziły z połowy XIX w., najmłodsze – z połowy lat 80. XX w. Zdaniem naukowców w ciągu 150 lat czaszki białych Amerykanów stały się większe, od frontu zaś węższe i wyższe. Naukowcy nie potrafią wyjaśnić, dlaczego się tak stało – czy winna jest ewolucja, czy zmiana stylu życia. Przyczyn może być wiele. Z powodu lepszego odżywiania zmieniło się tempo rośnięcia. Kolejne możliwe przyczyny to: mniejsza śmiertelność niemowląt, mniej pracy fizycznej czy brak bariery etnicznej przy wchodzeniu w związki.
U mężczyzn wysokość czaszki od podstawy do szczytu zwiększyła się średnio o 8 mm, a objętość o 200 cm3 – tyle, co piłka tenisowa. U kobiet wysokość zwiększyła się o 7 mm, a objętość o 180 cm3.

Przy tym zwiększanie się rozmiarów czaszki jest procentowo większe od zwiększania się rozmiarów reszty ciała. W tym drugim przypadku obserwowano mniejsze zmiany lub ich brak pod koniec badanego okresu.

Badacze przypominają, że podobne analizy prowadzono również w obrębie populacji europejskiej. Jednak zmiany nie były tak znaczące, jak w przypadku Stanów Zjednoczonych.

Wyniki badań zaprezentowano podczas ostatniego spotkania American Association of Physical Anthropologists.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>