Głód wpływa na zmianę poglądów politycznych.

Osoby odczuwające głód chętniej niż osoby najedzone wspierają koncepcję państwa opiekuńczego i bardziej troszczą się o los ubogich obywateli – zawiadamia czasopismo „Psychological Science”. Badacze z Aarhus University (Dania) doszli do wniosku, że poglądy polityczne człowieka nie zawsze są rezultatem długich, dogłębnych przemyśleń i szczegółowych rozważań na temat każdej wady i zalety wybranego podejścia, lecz mogą bezpośrednio zależeć od poziomu zaspokojenia potrzeb fizjologicznych organizmu.

Naukowcy stwierdzili, iż osoby głodne są w większym stopniu skłonne popierać ideę państwa opiekuńczego i nawoływać do pomocy biednym niż osoby odczuwające sytość.

Powyższe wyniki uzyskano na podstawie badania, podczas którego proszono uczestników o powstrzymanie się od spożywania pokarmów na czas 4 godzin, a po ich upływie częstowano badanych napojem o dużej lub małej (zerowej) zawartości cukru.

Okazało się, że badani o niskim poziomie cukru we krwi byli bardziej zaangażowani we wspieranie koncepcji państwa bezpieczeństwa socjalnego.

Jednak dodatkowy eksperyment pokazał, iż skłonność do popierania idei państwa opiekuńczego nie była spowodowana współczuciem, jakie ogarnęło badanych pod wpływem głodu na myśl o ubogich obywatelach, lecz wynikała z pobudek egoistycznych i chęci zapewnienia sobie bezpieczeństwa w przyszłości.

Owa intuicyjna potrzeba opieki ze strony państwa jest następstwem toku rozumowania odziedziczonego po naszych przodkach, którzy usiłowali uniknąć głodu i zapewnić sobie ciągłość zasobów, licząc na to, że w razie nieudanego polowania otrzymają pomoc od towarzyszy, którym bardziej się poszczęściło. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>