Głód skłania do podejmowania ryzyka.

Głodne muszki owocowe postępują w bardziej ryzykowny sposób niż najedzone owady, a ich mózgi podlegają odmiennemu procesowi decyzyjnemu – zawiadamia czasopismo „Current Biology”. Niemieccy naukowcy z Max Planck Institute of Neurobiology w Martinsried zaobserwowali, że muszki owocowe zachowują się inaczej w zależności od poziomu sytości organizmu, a decyzja dotycząca określonej sytuacji zapada w różnych częściach mózgu. Głodne owady szybciej decydują się na poszukiwanie pokarmu, pomimo wyczuwalnego (na podstawie stężenia dwutlenku węgla) zagrożenia , a ich proces decyzyjny zachodzi w ciele grzybkowatym, odpowiedzialnym za wyuczone zachowania. Natomiast najedzone muszki częściej postanawiają odlecieć, co stanowi ich wrodzoną reakcję.

Już wcześniej dowiedziono, że uczucie głodu sprzyja podejmowaniu ryzyka. Drapieżniki zazwyczaj atakują ofiary będące niebezpiecznymi przeciwnikami w przypadku niedoboru pokarmu, a ludzie pod wpływem głodu są skłonni do poniesienia większego ryzyka finansowego.

Muszki owocowe często muszą uporać się z trudnymi decyzjami, bo mają do czynienia z nieustannym konfliktem interesów. Owady są od urodzenia uwarunkowane na ucieczkę w momencie wyczucia dużego stężenia dwutlenku węgla. Jednocześnie żywią się gnijącymi owocami i roślinami, które uwalniają CO2.

Naukowcy przeprowadzili eksperymenty, podczas których wystawiali owady na równoległe działanie dwutlenku węgla i zapachu jedzenia i obserwowali ich zachowanie.

Głodne muszki znacznie krócej rozważały opcję ucieczki, jeśli poczuły woń pożywienia. Syte owady wolały odlecieć niż podejmować niepotrzebne ryzyko.

W dodatku, po tymczasowym zablokowaniu komórek nerwowych w ciele grzybkowatym, głodne insekty traciły wrażliwość na CO2 w przeciwieństwie do najedzonych muszek.

To oznacza, że proces decyzyjny przebiegał w dwóch różnych częściach mózgu w zależności od poziomu sytości organizmu.

„Jeśli mucha jest głodna, nie będzie już opierała się na bezpośrednim połączeniu (PAP – wrodzonej reakcji mózgu, odbywającej się poza ciałem grzybkowatym), ale użyje centrów mózgowych, aby ocenić wewnętrzne i zewnętrzne wskazówki i podjąć zrównoważoną decyzję” – podsumowuje Ilona Grunwald-Kadow, współautorka badania. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>