Globalny Instytut Wychwytywania i Składowania CO2.

Główny Instytut Górnictwa (GIG) w Katowicach znalazł się, obok instytucji z całego świata, wśród członków-założycieli powstającego w Australii Globalnego Instytutu Wychwytywania i Składowania CO2. O podpisaniu listu intencyjnego w tej sprawie między GIG a australijskim Ministerstwem Zasobów, Energii i Turystyki, poinformowała rzeczniczka Instytutu, Sylwia Jarosławska- Sobór. Formalne powołanie GCCSI (Global Carbon Capture and Storage Institute) ma nastąpić jeszcze w lutym. Z inicjatywą wystąpił rząd Australii, który zamierza przeznaczać na działalność tej placówki 100 mln dolarów australijskich rocznie. „Podstawowym celem GCCSI ma być wsparcie realizacji programu, zakładającego budowę w skali świata 20 instalacji demonstracyjnych CCS w celu przyspieszenia komercjalizacji technologii wychwytywania i składowania dwutlenku węgla w sektorze energetycznym” – powiedziała rzeczniczka.

Technologie CCS (Carbon Capture and Storage) pozwalają na wychwytywanie i magazynowanie dwutlenku węgla. Budowa instalacji energetycznych, nieemitujących tego szkodzącego klimatowi gazu, to jedno z założeń unijnej polityki energetycznej. W UE ma powstać 12 takich demonstracyjnych instalacji. Polska zgłosiła dwa projekty – w Bełchatowie oraz w Blachowni i Kędzierzynie-Koźlu.

Kierownictwo GIG chciałoby, by śląskie instytucje naukowe były w czołówce badań nad technologiami CCS. Wraz z Instytutem Chemicznej Przeróbki Węgla (IChPW) w Zabrzu GIG przygotował wart 45 mln euro projekt Centrum Czystych Technologii Węglowych, który ubiega się o dofinansowanie z unijnego programu „Innowacyjna gospodarka”. W ramach Centrum mają powstać m.in. nowoczesne laboratoria badawcze oraz instalacje podziemnego i naziemnego zgazowania węgla.

W czerwcu ubiegłego roku GIG oraz IChPW podpisały memorandum o współpracy z Narodowym Laboratorium Technologii Energetycznych Departamentu Energii USA (NETL). To jedyna taka umowa podpisana przez tę amerykańską instytucję w Polsce.

Polscy i amerykańscy naukowcy mają wspólnie podejmować m.in. problemy upłynniania i zgazowania (także podziemnego) węgla oraz współspalania go z innymi paliwami, a także doskonalić czyste technologie spalania tego surowca oraz badać możliwości wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla.

Katowicki GIG to największa i najsilniejsza pod względem potencjału naukowego i ekonomicznego jednostka badawczo-rozwojowa, będąca naukowo-badawczym zapleczem górnictwa. Dziś GIG działa nie tylko na potrzeby tej branży, ale także w obszarze szeroko pojętej ekologii i inżynierii środowiska. Zatrudnia kilkaset osób i osiąga przychody rzędu 100 mln zł rocznie. Od lat generuje zyski. MAB

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>