Głęboka stymulacja mózgu może pomóc w chorobie Alzheimera.

Związane z chorobą Alzheimera kurczenie się mózgu można w niektórych przypadkach odwrócić za pomocą głębokiej stymulacji mózgu przy pomocy wszczepionych do niego elektrod – informuje pismo „Annals of Neurology”.
W chorobie Alzheimera objętość mózgu zmniejsza się – przy czym dotyczy to zwłaszcza jego części zwanej hipokampem. Ponadto maleje zużycie glukozy przez części związane z funkcjonowaniem pamięci – płat skroniowy i tylny zakręt obręczy, co sugeruje spadek ich aktywności.
Jak wykazał zespół Andresa Lozano z Toronto Western Hospital (Kanada), pobudzanie impulsami elektrycznymi dotkniętej chorobą Alzheimera tkanki mózgowej nie tylko odwraca proces zaniku, ale i zmniejsza związany z chorobą spadek sprawności umysłowej.

Elektrody wprowadzono do mózgów sześciu osób, u których choroba Alzheimera została rozpoznana przynajmniej rok wcześniej. Elektrody były umieszczone w okolicy zwanej sklepieniem, gdzie położone są neurony przewodzące sygnały do i od hipokampa. Stymulacja polegała na dostarczaniu 130 impulsów na sekundę.

Po roku okazało się, że u wszystkich sześciu osób wzrosło zużycie glukozy w płacie czołowym i tylnym zakręcie obręczy. Natomiast hipokamp powiększył się u dwóch osób (o 5 i 8 proc.), a zmalał u czterech. U dwóch osób, którym powiększyły się hipokampy testy wykazały także lepszą od spodziewanej sprawność umysłową.

Choć Lozano nie wie, w jaki właściwie sposób działa elektrostymulacja w alzheimerze, badania, które jego zespół przeprowadził na myszach sugerują, że może chodzić o powstawanie nowych neuronów w mózgu. Pobudzana jest także produkcja białek, dzięki którym powstają nowe połączenia nerwowe.

Obecnie naukowcy prowadzą badania z udziałem dalszych 50 osób.

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>