GIODO: Pacjentów nie można wywoływać po nazwisku.

Wywoływanie po nazwisku pacjentów czekających na wizytę u lekarza jest niedozwolone, bowiem nie tylko prowadzi do ujawnienia danych osobowych, ale narusza prywatność, a niekiedy dobra osobiste tych osób – uważa dr Wojciech Rafał Wiewiórowski, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych. Jak wyjaśnia GIODO, placówki opieki zdrowotnej przetwarzają tego typu informacje, które chociażby pośrednio świadczyć mogą o stanie zdrowia pacjenta, a dane te należą do kategorii danych szczególnie chronionych. Zasady ich wykorzystywania szczegółowo określają zarówno przepisy branżowe regulujące działanie placówek medycznych, jak i przepisy ustawy o ochronie danych osobowych.

Tymczasem, jak wskazał Wiewiórowski w wywiadzie dla radia TOK FM, możliwe jest wprowadzenie różnorodnych rozwiązań organizacyjnych, które nie będą naruszały niczyjej prywatności. – Istnieje wiele możliwości anonimizacji pacjenta, który czeka na wizytę do lekarza, chociażby przydzielenie mu jakiegoś identyfikatora podczas rejestracji, np. numerka, po którym jest on wywoływany, o ile przewiduje to system organizacji pracy w danej placówce – mówił.

Na problem ten GIODO zwracał uwagę m.in. Rzecznikowi Praw Pacjenta, jak również interweniował w sprawach indywidualnych.
06.06.2012
GIODO

 

www.mp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>